Telekom Ağ ve Altyapı 28 ŞUBAT 2012 / 15:26

2016’ya kadar küresel mobil internet veri trafiği 18 katına çıkacak

Cisco’nun Görsel Endeksi Öngörü Raporu’na göre 2016 mobil veri trafiği yılda 130 eksabayta ulaşacak. Önümüzdeki 5 yılı kapsayan rapora göre, dünya çapında mobil veri trafiği 18 katına çıkarak, 2016 yılında ayda 10,8 eksabayta yani yılda 130 eksabata erişecek. Bunun yanı sıra toplam mobil veri trafiğinin yüzde 45’ini oluşturan mobil bulut trafiği, 2016 yılına gelindiğinde yüzde 71’e ulaşacak.

Mobil veri trafiğinde beklenen bu keskin artışın en büyük nedeni, internet bağlantılı mobil cihazların sayısında öngörülen artış miktarı. 5 yıl içinde dünyadaki insan nüfusunu geçmesi beklenen bu cihazların sayısı, bu artışın olması doğrular nitelikte görünüyor. Sadece 2015 ve 2016 yıllarında öngörülen mobil internet trafiğindeki artışın, 2012 yılı için öngörülen artışın 3 katına ulaşması bekleniyor.

Bu keskin artış miktarlarının temel sebeplerinden biri kullanıcıların indirilebilen içreikten çok akışla gelen içeriğe yönelmesi olarak gösteriliyor. Bu da mobil bulut trafiğini 5 yıllık süre zarfında 28 katına çıkartacak.

2016 yılında dünyada 10 milyardan fazla mobil internet bağlantılı cihaz olacak. Dolayısıyla bu rakam, dünya üzerindeki mobil veri trafiğini önemli bir ölçüde arttıracak.

Daha yüksek teknoloji daha çok tüketim

Bir diğer unsur ise mobil cihazların giderek daha üstün teknolojiler kullanarak daha fazla veri oluşturması. Bu konuda en büyük katkının tablet bilgisayardan gelmesi beklenirken, meydana gelecek veri trafiğinin 5 yıl içinde 62 katına çıkacağı öngörülüyor. Bunun yanı sıra, mobil bağlantı hızındaki artışın da, bu trafiğin artmasında önemli rol oynaması bekleniyor. Daha yüksek hızın, daha yüksek oranda tüketime yol açacağını öngören rapor, 5 yıl içinde dokuz artacağını tahmin ediyor.

Rapora göre, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri yüzde 83 oran ve 21 kat artış ile en yüksek ikinci mobil veri trafiği artış oranına sahip olacaklar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun