_surmanset 11 ŞUBAT 2013 / 08:01

Yatırımcılar Michael Dell’e karşı çıkıyor

Yatırımcılar Michael Dell’e karşı çıkıyor

Dell’in en büyük bağımsız hissedarı Southeastern Asset Management, şirketin 24.4 milyar dolarlık hisse satın almasının şirketi değersizleştirdiğini ve diğer yatırımcıların memnuniyetsizliğini dile getirdi.Reuters’ın şirkete yakın kaynaklardan aldığı bilgilere göre, yatırımcılar Michael Dell önderliğindeki konsorsiyumun şirket hisselerini satın almasından rahatsızlık duyuyor. Şirket değerinin 24.4 milyar doların çok daha fazlası, en azından 42 milyar dolar etmesi gerektiğini savunan yatırımcılar, Michael Dell’e karşı çıkıyor.

Şirketin en büyük bağımsız hissedarı Southeastern Asset Management, 13.65 dolardan satın alınan hisselerin en azından 20 dolardan alıcı bulması gerektiğini bildirdi. Dell’in yüzde 7.5 oranında hisselerine sahip olan Southeastern’in CEO’su Mason Hawking, kişisel bilgisayar işinin hiçbir katma değeri olmasa da şirket hisselerinin en az 20 dolar etmesi gerektiğini açıklamıştı.

Yeni bir teklif gelmezse yatırımcı tepkisi büyüyecek

Southeathern bu hafta içerisinde yeni bir teklif gelmemesi durumunda yatırımcıların karşıt bir girişimde bulunabileceğini açıklayarak, Michael Dell ve konsorsiyumu açıkça tehdit etti.

Kaynakları verdikleri bilgilere göre, konsorsiyumun teklifini artırma gibi bir düşüncesi bulunmuyor. Alpine Capital Research elinde bulunan 2 milyon hissesiyle anlaşma konusunda ret oyu kullandı. 350 bin hissesi bulunan Schneider Capital da Michael Dell’in konsorsiyumuna karşı çıkanlardan biri oldu.

Southeastern’e dönersek, şirket daha önce 147 milyon hisseyi almak için 2.28 milyar dolardan fazla ödeme yapmıştı ve şu anda 13.65 dolarlık hisse bedeli, şirket için 270 milyon dolarlık zarar anlamına geliyor.

Michael Dell'in cebinden 4.5 milyar dolar çıkacak

1984 yılında şirketi kuran Michael Dell, bugünn şirket yönetiminde en büyük hissedar ve söz sahibi olabilmek için 24.4 milyar dolar ödemek zorunda. Yatırımcıların baskıları sonucunda bu hafta bu rakamda bir değişiklik görebiliriz. Ancak mevcut durumda Michael Dell’in 4.5 milyar doları bir araya getireceği ve geri kalan kısmının da yatırımcı şirket Silver Lake, Microsoft’tan ve bankalardan alınan borçlarla karşılanacak.

Bu borçlar da şirketin önümüzdeki dönemde inovasyon ve satın alma yatırımlarını düşürmesi anlamına geliyor. Dell 13 yıl önce 150 milyar doların üzerinde değerlenmiş, “.com” krizi üzerine şirket bir daha o rakamları görememişti.

Michael Dell, şirketin sadece bir bilgisayar üreticisinden çıkması ve hizmet ile yazılım alanındaki gelirlerini artırmasını hedefliyor. Yeniden yapılanma sürecine Michael Dell yeniden CEO olarak 2007 yılında göreve geldiğinde başlayan şirket, bu süreçte 13.7 milyar doları satın almalara harcadı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun