_surmanset 07 ŞUBAT 2013 / 17:14

Ubuntu akıllı telefonlar Ekim’de piyasada

Ubuntu akıllı telefonlar Ekim’de piyasada

Canonical Kurucu ve CEO’su Mark Shuttleworth’un açıklamalarına göre, açık kaynak kodlu işletim sistemi Ubuntu’nun Galaxy Nexus üzerinde geliştirilen mobil sürümü Ekim’de kullanıcılarla buluşacak.Google’ın Android ile elde ettiği başarının ardından açık kaynak kodlu yazılımların piyasadaki varlığını artması bekleniyordu. 2013 birçok yeni mobil işletim sisteminin piyasaya sürüleceği bir yıl olacak.

Wall Street Journal'ın haberine göre, kurumsal müşterilere açık kaynak Ubuntu yazılım hizmeti veren Canonical, yeni işletim sisteminin Ekim ayında piyasada olacağını vurguladı. Galaxy Nexus üzerinde optimize edilen Ubuntu’nun mobil sürümü uygulamala geliştiricilere açık olacak.

Sunucular ve diğer altyapı cihazlarında koşan Linux tabanlı işletim sistemi Ubuntu, çok daha fazla cihaza girerek masaüstü, tablet bilgisayar gibi ortamlarda da yönetim imkanı verecek. Ubuntu akıllı cihazlar, kablosuz bağlantılarla klavye ve diğer aksesuarlara bağlanacak ve Windows tabanlı uygulamaları kurumsal sunuculardan alabilecek. Bunun anlamı aslında tüm kurumsal veriler küçücük bir cihazda görülebilecek.

BYOD kavramı Ubuntu'nun en büyük düşmanı

Windows uygulamalarının telefon ekranıyla paylaşılabileceği açıklanırken, bu durumun diğer mobil işletim sistemlerine oranla avantaj sağlaması bekleniyor. General Dynamics ve Sitrix de kurumsal veriye erişim için mobil cihazlar geliştiriyor.

Ubuntu’nun önünde önemli engeller de bulunuyor. Ubuntu, kurumsal alanda fazlasıyla pazar payına sahip olsa da akıllı telefon pazarındaki kullanıcı alışkanlıklarını değiştirmek oldukça zor. Son dönemde yaygınlaşan BYOD (kendi cihazını getir) akımıyla birlikte kurumlar Android ve iOS gibi sistemleri kurumsal yapıya uygun hale getirdi bile. Elbette Ubuntu’nun uygulama sayısı da rakipleriyle kıyaslanamayacak düzeyde.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun