_surmanset 25 ŞUBAT 2013 / 10:23

Türkiye kendi elektrikli otomobillerini üretecek

Türkiye elektrikli otomobillerini üretecek

Yerli malı üretimi ve üreticileri destekleyen TÜBİTAK, elektrikli otomobillerin Türkiye’de geliştirilip üretilmesi için yüzde 100 ArGe desteği vereceğini duyurdu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK'ın yüzde 100 Ar-Ge desteği ile yerli elektrikli araç üretileceğini açıklarken, TÜBİTAK öncülüğünde üniversitelerin, özel sektör ve kamu Ar-Ge kuruluşlarının güç birliği yapacak.

Ntvmsnbc’nin haberine göre, proje kapsamında bakanlık olarak 5 yıl boyunca toplam 200 elektrik araç alımı yapacaklarını vurgulayan Ergün, elektrikli araç teknolojilerinin kritik nitelikte olan bileşenlerinin yerli olarak geliştirilmesi ve bu bileşenlerin kullanılarak yerli elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) tarafından çağrıya çıkıldığını söyledi.

Desteklenecek projelerin en fazla 4 yıl içinde tamamlanacağına işaret eden Ergün, ''Elektrikli Araç Üretici Kuruluşları ise geliştirilen bileşenleri kullanarak elektrikli aracı üretecek. 24 Mayıs 2013'e kadar proje teklifleri TÜBİTAK'a sunulacak. TÜBİTAK'ın destekleyeceği projelerin azami ölçüde yerli olarak geliştirilmesi gerekiyor'' diye konuştu.

Türkiye'nin otomotiv sektöründe Ar-Ge yetkinliğinin bulunduğuna dikkati çeken Ergün, mevcut potansiyel ile elektrikli araç alanında hızlı yol alınabileceğini vurguladı.