_surmanset 06 ŞUBAT 2013 / 11:39

Teknoloji kullanımında erkekler kadınlardan daha sakar

Teknoloji kullanımında erkekler daha sakar çıktı

Cep telefonu, notebook, tablet PC başta olmak üzere teknolojik cihazların güvenliği için hizmet paketleri sunan Teknokask, teknolojik cihaz kullanıcılarını inceledi. Ortaya çıkan sonuçlara göre erkekler kadınlardan daha sakar. Mapfre Genel Sigorta’nın sigorta hizmetinin de içinde yer aldığı hizmet paketlerine gelen geri dönüşlerin ve hasar bildirimlerinin istatistiklerini çıkaran Teknokask verilerine göre, erkekler teknolojik cihazları kadınlara oranla daha özensiz ve dikkatsiz kullanıyor.

2012 yılı içinde, hizmet paketlerini satın alan, dolayısıyla da otomatik olarak sigortalanan cihazların yaklaşık yüzde 53’ü için hasar veya hizmet talebi bildirimi yapıldığını belirten Teknokask Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, erkeklerin kadınlara göre daha dikkatsiz olduğunu belirtti.

Hasar bildirimi yapılan cihazların yüzde 60’ı erkekler tarafından gelirken, yüzde 40’lık bölümü kadınlara ait.

Ancak kadınlar cihazlarını dikkatli kullansalar da hırsızlık, gasp, kapkaç gibi olaylarda da en büyük mağduriyeti kadınlar yaşıyor. 2012 yılında kayıp ve çalıntı ihbarı yapılan 32 bin 775 cihazın büyük çoğunluğunu kadınlar kullanıyordu.

Yeni nesil cihazlar piyasayı hareketlendirdi

2012 yılı içinde Windows 8 işletim sisteminin piyasaya çıkması ve Apple, Samsung, Nokia gibi markaların yeni mobil cihazlarını tüketicinin beğenisine sunmasıyla birlikte teknolojik cihaz alımında ciddi bir artış gözlendiğini belirten Gülgeç, bu satış rakamlarının direkt olarak hizmet paketlerinin satışına yansıdığını ifade etti.

Sundukları hizmet paketlerinin içeriğinde yer alan sigorta hizmetinin garantiyle aynı olmadığını da hatırlatan Gülgeç, teknolojik cihazlar için sigorta algısının olumlu yönde artış gösterdiğini sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun