_surmanset 05 ŞUBAT 2013 / 10:07

Sonunda bu da oldu, yarın çıkacak haberleri tahmin eden yazılım geliştirildi

Yarının haberlerini tahmin edebilen yazılım geliştirildi

Yeni yazılım, dünün ve bugünün haberlerini analiz ederek ipuçlarını topluyor ve yarın hangi haberlerin çıkacağını tahmin ediyor. Prototip aşamasındaki bu girişim başarılı sonuç verirse bazı endüstrilerde devrim yaratacak. Microsoft ve İsrail Teknoloji Enstitüsü (Technion), New York Times'ın 20 yıllık arşivini ve diğer çevrimiçi bilgileri tarayarak bir sonraki salgın hastalığın hangi bölgede görüleceğini tahmin edebilen bir yazılım geliştirdi. Şimdilik hastalıkların ve salgınların öngörüsüne odaklanan bu sistemin, zaman içinde diğer birçok endüstrinin iş süreçlerini etkileyen farklı olguların analizinde de kullanılabileceği ifade ediliyor.

Araştırmacılar, ilk denemelerden oldukça başarılı sonuçlar almışlar. Örneğin 2006 yılında Portekiz yakınlarındaki Angola'da yaşanan kuraklık ülkede kolera salgını uyarısına neden olmuş, çünkü daha önceki tecrübeler kolera salgınlarının kuraklıkla ilgili olduğuna işaret ediyormuş. Angola'daki bir diğer kolera uyarısı da 2007'de Afrika'da yaşanan fırtınalar sırasında gelmiş ve gerçekten de bir hafta sonra kolera vakaları görülmeye başlamış.

Araştırmacılar, arşivdeki haberlerden aldıkları bu tarz verilerin salgınları önceden tespit edebilme anlamında benzersiz bir kaynak ortaya koyduğunu ifade ediyor. Sistem şimdilik 1986-2007 yılları arasında yayınlanan New York Times haber arşivlerini temel alsa da, gerektiğinde diğer çevrimiçi kaynaklara da başvurabiliyor. Örneğin DBpedia'dan aldığı bilgilerle Wikipedia'da yer alan bilgilerin demografik dağılımını daha detaylı bir şekilde sorgulayabiliyor, WordNet ile kelimelerin anlamlarına bakabiliyor ve OpenCyc ile genel davranışların sebeplerini sorgulayabiliyor.

Böylece karar vermeden önce haber kaynağındaki demografik dağılımdan milli gelire, sağlık hizmetlerinin yaygınlığından su kaynaklarının zenginliğine kadar birçok parametreyi göz önüne alabiliyor. Toplam başvurulan kaynak sayısı 90 civarında.

Detaylı haberi bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun