_surmanset 06 ŞUBAT 2013 / 17:04

Sonunda bu da oldu: Kemik eğriliğini yazılımla düzeltecekler

Kemik eğriliğini de yazılımla düzeltecekler

Türkiye’de ilk kez kemik eğriliklerinin kısa sürede analizini ve düzeltme planını yapabilen, TÜBİTAK tarafından birincilik ödülüne layık görülen Bilgisayar Destekli Kemik Eğriliği Düzeltme Sistemi, Türkiye’den dünya ülkelerine ihraç edilecek. 2003 yılından bu yana sağlık sektöründe faaliyet gösteren Hexagon Teknolojik Üretim, geçtiğimiz yıl Tuna Medikal olarak TÜBİTAK Teknoloji Ödülleri’nde birincilik ödülünü alan “Bilgisayar Destekli Kemik Eğriliği Düzeltme Sistemi” ürünüyle dünyaya açılıyor.

Boğaziçi Yazılım’ın Türkiye pazarında dağıtıcılığını yaptığı ve Siemens modelleme çözümü NX ile tasarlanan bu ödüllü uygulama, çok kısa sürede kritik düzeydeki kemik eğriliklerinin analizini ve düzeltme planlamasını yapabiliyor. Türkiye’de gittikçe yaygınlaşan ve temel ortopedi eğitimi almış tüm hekimlerin karmaşık ayak eğriliklerini dahi düzeltebileceği bu ürünü sağlık sektörüne kazandıran Hexagon Teknolojik Üretim, sistemin dünya çapında yayılmasını hedefliyor.

10 dakikada tedavi planı çıkarıyor

Hexagon Teknolojik Üretim tarafından geliştirilen sistem, ilk etapta web tabanlı yazılım sayesinde kemik bozukluğunun analizini yapıyor. Sistem, çeşitli teknik hesaplamalardan sonra Radyografik Navigasyon yazılımı sayesinde röntgen üzerinde koordinatları elde ediyor. Hekim tarafından yorumlanan bu koordinatlar, en fazla 10 dakika içerisinde kemik eğriliğinin tedavisi için gerekli yol haritasını çizilebiliyor.

[caption id="attachment_65390" align="alignright" width="225"] Hexagon Teknolojik Üretim Genel Müdürü Şehmuz Işın.[/caption]

Hexagon Teknolojik Üretim Genel Müdürü Şehmuz Işın, 90’lardan bu yana ABD’de kullanılan sistemi daha da geliştirerek sektöre kazandırdıkları ürünle ilgili olarak şunları söyledi:

"Biz hâlihazırda öğrenilmesi ve uygulanması çok zor olan pahalı bir sistemi, yaklaşık üç yıllık bir çalışma sonunda, çok kolay öğrenilebilir, uygulanabilir ve ekonomik bir hale getirdik. Bu yeni sistem, artık Van’daki bir hastanın İstanbul’a ya da Ankara’ya gitme zorunluluğunu ortadan kaldırarak orada da aynı hizmeti alabilmesini sağlıyoruz. Şimdiden ülkemizde 50’ye, yurtdışında ise 5’e yakın sağlık merkezinde kullanılıyor. En önemlisi, yaptığımız tüm bu geliştirme ve yenilikler, daha önce ülke olarak ithalini yaptığımız sistemi, şimdi ihraç edilebilir bir düzeye taşıdı.”

"Boğaziçi Yazılım’la Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik"

“Bilgisayar destekli dairesel fiksatör” adı verilen sisteminin başarısında Boğaziçi Yazılım tarafından sunulan NX çözümünün büyük katkısı olduğunu belirten Işın, sözlerine şöyle devam etti:

“Ürünün kolay kullanımında ve fonksiyonelliğinde NX’in etkisini ve diğer benzer çözümlerden farkını bizzat gözlemledik. Uzun vadeli bir çalışma yapmak istediğimiz için önce en temel modül üzerine, CAD/CAM lisansını, ardından ‘analiz’ ve ‘motion’ modüllerini de katarak, basit kullanıcı arayüzü sayesinde karmaşık şekilli parçaların modellenmesini sağladık. Böylece imalat öncesi simülasyonları ekranda görebilecek düzeye ulaştık. Ödül alan sistemimizin tasarım süreçlerinde, şu anda halen ülkemizde kurgulanamayan bir sistemi Boğaziçi Yazılım sayesinde kurgular hale geldik.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun