_surmanset 20 ŞUBAT 2013 / 10:12

Siber saldırganların yeni hedefi Apple oldu

Siber saldırganların yeni hedefi Apple oldu

Geçtiğimiz hafta isimsiz bir siber saldırgan tarafından saldırıya uğrayan Facebook’un ardından, bu haftanın başında Burger King’in resmi Twitter hesabı saldırıya uğramıştı. Saldırganların son hedefi ise teknoloji devi Apple oldu. Apple tarafından doğrulanan saldırı, geçtiğimiz hafta Facebook’u saldıran Çinli grup tarafından gerçekleştirildi. Reuters'ın raporuna göre saldırganlar, zararlı kodu Apple'a ve birkaç şirkete sokmayı başardılar. Raporlar, aynı geçtiğimiz günlerde açıklanan Facebook olayında olduğu gibi sadırganların bunu Java'da bulunan bir sıfırıncı gün açığı yoluyla elde ettiğini söylüyor.

Şirketten yapılan açıklamada, saldırganların bazı çalışanların Macintosh cihazlarını hedef alan saldırganların, herhangi bir veri tabanı bilgisine ulaşamadıkları belirtildi. Şirketin olası bir iPhone ve iPad saldırılarına önlem amaçlı bir yazılımı yayınlamaya hazırladığı da şirketten gelen bilgiler arasında.

Amerikalı güvenlik şirketi Mandiant’ın hazırladığı raporda, Çin ordusunun ABD iş dünyasına yönelik saldırıların arkasında olduğuna yönelik kanıtlar yer almış, Beyaz Saray da Çin’de hızla ilerleyen siber korsanlık hakkında endişelerini belirtmişti. Başkan Barack Obama, Kongre'deki Birliğin Durumu konuşmasında Siber-güvenlik saldırılarında yaşanılan artışa dikkat çekmiş ve ülkenin kritik öneme sahip veri tabanının daha iyi korunması için talimat verdiğini açıklamıştı.

Başkan Obama’nın açıklamaları kulislerde işin boyutunun bilinenden daha ciddi olduğu yönünde yorumlanırken, birçok şirket şimdiden güvenlik önlemlerini artırmış durumda.
ETİKETLER : apple çin Facebook
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun