_surmanset 04 ŞUBAT 2013 / 10:30

Siber korsanların Android'e olan ilgisi artıyor

Siber korsanların Android'e olan ilgisi artıyor

Android işletim sistemine yönelik birçok zararlı yazılım olsa da, Kaspersky uzmanlarının keşfettiği bu yeni zararlı yazılım "komple" yapısıyla diğerlerinden ayrılıyor. Telefon hafızasını temizlemeye yarayan "Cleaner" uygulaması gibi gizlenerek sisteme sızan zararlı yazılım, akıllı telefonda yarattığı hasarın yanı sıra telefon Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayara bağlandığı zaman, bilgisayarın mikrofonu üzerinden kullanıcıları kayıt altına alıyor.

Uzmanlar tarafından şu ana kadar geliştirilmiş en kapsamlı zararlı mobil  yazılımlardan biri olarak gösterilen yazılım, akıllı telefona sızmasıyla birlikte SMS işlemlerinin tamamını kontrol edebiliyor, WiFi üzerinden internete bağlanabiliyor ve kullanıcıların telefon üzerindeki bütün bilgilerini kontrol edebiliyor.Yazılım telefon yüklenmesiyle birlikte, arka planda çalışmaya başlıyor. Kullanıcılar, yazılımın belirtilen "temizleme" işlemini yaptığını düşünürken, zararlı yazılım telefonun SD kartına üç adet dosya indiriyor. Kullanıcılar telefonlarını USB üzerinden bilgisayarlarına bağladığında, truva atı bilgisayar üzerinde de çalışmaya başlıyor. Yazılım mobilde olduğu kadar komple olmasa da kullanıcıların seslerini mikrofon üzerinden kaydetme özelliğiyle dikkat çekiyor.

Google Play konuyla ilgili net bir açıklama yapmamasına karşın, kullanıcıları bu tarz tehditlerden uzak durulması adına yapacakları bütün indirme işlemlerini yine Google Play üzerinden gerçekleştirmelerini istedi. Uzmanlar, kullanıcıları Google Play üzerinden yapacakları indirme işlemlerinde, popüler ve çok fazla indirme sayısı olan dosyalara yönelmeleri konusunda uyardı.

2012 yılının Google Play için oldukça parlak bir yıl olarak geçmesiyle birlikte, siber korsanların bu alana olan ilgisi de aynı oranda artmış görünüyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun