_surmanset 15 ŞUBAT 2013 / 15:17

Photoshop'un ilk sürümünün kaynak kodları yayınlandı

Photoshop 1.0.1 Mac sürümünün kaynak kodları yayınlandı

Adobe'nin bugün 13. sürüme gelen ünlü fotoğraf düzenleme yazılımı Photoshop'un 1990 yılında piyasaya sürülen ilk sürümünün kaynak kodları Computer History Museum tarafından meraklısına sunuldu. 23. yılında 13. sürümüyle yola devam eden Adobe Photoshop'un 1.0.1 Mac sürümünün kaynak kodlarını indirmek artık isteyene serbest.

Computer History Museum tarafından Adobe'un izniyle yayınlanan kodları ticari amaçla olmadığı sürece dilediğiniz gibi indirip inceleyebiliyorsunuz. Ancak derleyip çalıştırmak için o dönemin işletim sistemi bileşenlerine ve kodla birlikte dağıtılmayan Apple'a ait bazı kütüphanelere sahip olmanız gerekiyor.

İlk sürümün kaynak kodu büyük bir bölümü Pascal programlama diliyle yazılmış 128 bin satırdan oluşuyor.

Photoshop'un kökenleri ilk olarak 80'lerde Thomas Knoll tarafından yazılan "Display" adlı programa dayanıyor. Daha sonra görsel efekt sanatçısı olan John Knoll bunu kullanmaya başlıyor.

Adobe 1989'da bu programın dağıtım hakkını alıyor ve 1990'da Photoshop doğuyor.

Kaynak kodları, ilk sürümün kullanım kılavuzlarını ve diğer bilgileri Computer History Museum'un sayfalarında bulabilirsiniz.
YORUMLAR
Ali 16 ŞUBAT 2013 / 11:25 0 0
aradan 25 yıl geçmiş nerdeyse, hala bu çapta bir yazılım bile yoktur Türkiyede. maximum 5-10 bin satırlı basit otomasyon yazılımları...