_surmanset 01 ŞUBAT 2013 / 14:04

Pentax retro görünümlü yeni fotoğraf makinesini tanıttı

Pentax MX-1 dijital kompakt fotoğraf makinesini duyurdu

Pentax dört kat yakınlaşabilen ve azami F1.8’den F2.5.’e kadar zayıf ışıkdaki çekimlerde yüksek kaliteli görüntü sağlayan optik merceğe sahip Pentax MX-1  dijital kompakt fotoğraf makinesini duyurdu. Retro tasarımı ile dikkat çeken cihaz, 12Mp 1/1.7 inç CMOS sensöre sahip. 4x optik zum ve F/1.8-2-5 oranına sahip lens ile gelen MX-1, hareketli bir LCD (920K) ekrana sahip. ISO değeri 12 bin 800 kadar çıkabilen cihazda çift titreşim önleme sistemi yer alıyor. Full HD 1080P 30fps video çekimi ve Raw fotoğraf desteği de makinenin önemli özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca cihaz üzerinde bütün manuel ayarlar fiziksel buton olarak yer alıyor. Klasik görünümü ve 2 farklı renk seçeneği yanında metal yapısı ile de sağlamlıktan ödün vermiyor.

Pentax MX-1 dört kat zoom özellikli ve azami F1.8 to F2.5.’e kadar apartür sağlayan optik merceğe ve 28 mm geniş açı kapsama (35 mm formatında) özelliğine sahip. Zoom mercek en yüksek apertürde ve en geniş görüş açısında olsa bile makinenin yüksek performansı net ve iyi tanımlanmış görüntüler sağladığından, fotoğrafçı çok az aydınlatılmış yerlerde bile daha hızlı örtücü hızlarında çalışabiliyor ve arka planda çok güzel bokeh görüntüsü (odak dışı) elde edebiliyor. Ayrıca MX-1, yalnızca bir santim uzaklıktan objelerin yakın plan görüntülerini yakalayabilen 1 cm Makro Modu ve görüntü kalitesinden taviz vermeden zoom kapsama alanını yaklaşık 7.8 kat genişleten Akıllı Zoom (35 mm formatında yaklaşık 218mm odak boyu için) özellikleri de sağlıyor.

Arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü

MX-1 modeli yeni tasarımlı arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü içeriyor. ISO 12 bin 800 tepe hassasiyeti ve etkin yaklaşık 12.0 megapiksel yüksek hassasiyet ve düşük ses özellikleri ile dikkat çekerken, süper yüksek çözünürlükte görüntüler sağlayan yüksek hızda görüntü verisi okuma özelliği de veriyor. MX-1 modeli ayrıca çok yüksek teknolojili görüntü motoruna sahip. En yeni Süper Çözünürlük teknolojisi ile desteklenen bu motor, daha net, detayları iyi tanımlanmış yüksek kalitede görüntüler veren üstün görüntü işleme performansı sunuyor. Bunlara ek olarak, benzersiz Elde Gece Çekim modu, tek seferde çoklu sayıda görüntü çekip daha sonra bunları tek bir kompozit görüntü olarak sentezleyebiliyor ve fotoğrafçının gece ışığında bile bulanıklıktan uzak görüntüler yakalayabilmesine yardımcı oluyor.

MX-1 özel pozlama telafi kadranı sayesinde menü ekranına geri dönmeye ihtiyaç kalmadan pozlama telafi ayarlarına doğrudan ve kolay erişim sağlıyor.İkili sarsıntı-azaltma sistemi ile net fotoğraflar

MX-1’in ikili sarsıntı-azaltma sistemi dijital DR modu ile Pentax tarafından geliştirilen sensör geçişli SR (Shake Reduction /Sarsıntı Azaltma)özelliklerini birleştirerek rahatsız edici makine sarsıntılarını etkin olarak telafi ediyor. Bu hibrid sistem, fotoğraf makinesinin en çok sarsıntıya maruz kalacağı zorlu çekim koşulları altında bile, örneğin tele objektif kullanırken, çok az ışık olan ortamlarda veya günbatımı sahneleri fotoğraflarken fotoğrafçının bulanıklıktan uzak, net fotoğraflar çekmesini sağlıyor.

MX-1 modeli yaklaşık 920 bin noktacıklı 3.0 inç, high-definition LCD ekrana sahip. Yönü değiştirilebilir tasarımı ile fotoğrafçı ekranı yukarı ve aşağı ayarlayarak en kolay görünüm için istediği açıyı elde edebiliyor. Ekran, fotoğrafları ve menüleri son derece net gösterirken, kaydedilmiş fotoğrafları hızlı ve zahmetsizce tekrar görüntülemeyi ve aynı şekilde hızlı ve hatasız şekilde fotoğraflarda değişiklik yapabilmeyi sağlıyor.

Full HD-standard video kayıt özelliği

MX-1 modeli H.264 formatında Full HD film kayıt özelliği özelliği ile yüksek kaliteli genişletilmiş video klipler kaydedilebiliyor. Üst panelde herhangi bir fotoğraf çekim modundan anında videoya geçme imkânı veren özel bir video kayıt düğmesi bulunuyor. MX-1 video izlemeyi daha eğlenceli ve heyecanlı hale getiren özelliklere de sahip.

Fotoğraf makinesini gövdesinde ayrıca, kaydedilen videoları ve sesleri dışarıya aktarabilme imkânı veren bir Micro-HDMI girişi bulunuyor.
ETİKETLER : pentax pentax mx-1
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun