_surmanset 25 ŞUBAT 2013 / 15:31

Mobil teknolojiler 2018 yılında dünyayı ele geçirecek

Mobil teknolojiler 2018 yılında dünyayı ele geçirecek

Barselona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde mobil dünyaya ilişkin birçok konu masaya yatırılırken, Kongre’nin en dikkat çekici sonuçlarından biri, mobil operatörlerin 2018 yılında ses iletişimine göre veri iletişiminden daha çok gelir elde edecek olması oldu. Dünyada mobil cihazların artması ve pazarın bu doğrultuda büyümesine paralel olarak mobil veride de gözle görünür bir artış yaşanıyor. GSMA'e göre makineler arası iletişim ve internete bağlı cihazların daha da artması, veri iletişimine olan ihtiyacı daha da artıracak ve veri iletişiminden elde edilen gelirler ses gelirlerini geçecek. 2012 yılının son döneminde yapılan araştırmalara göre, dünyada 6,8 milyar mobil bağlantı bulunurken, bu sayının 2017 yılına gelindiğinde 9,7 milyarı bulması bekleniyor. Aynı süre zarfında genişbant abonesi üye sayısının 1,6 milyardan 5,1 milyara yükselmesi ise mobil gelirlerin artacağını kanıtlar nitelikte.

Bunun yanı sıra mobil operatörlerin veri iletişimi gelirlerinin artışı geçtiğimiz yıllarda bir trend haline gelirken, veri gelirlerinin ses gelirlerini geçtiği ilk ülke Japonya olmuştu. ABD ve İngiltere'de ise veri gelirlerinini ses gelirlerini 2014 yılında geçmesi bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerden Arjantin ve Kenya’da yaşanan gelişmelerde oldukça dikkat çekici türden. Arjantin’deki mobil veri kullanımı önümüzdeki yıl ses gelirlerinin geçerken, Kenya’da 2016 yılında daha fazla veri geliri elde edilecek.

Mobil dünya insan hayatı üzerinde büyük etkiler yaratacak

GSMA'nın raporuna göre, mobil dünyanın kendini iyiden iyiye geliştirmesiyle birlikte, internete bağlı ürün ve servislerin de önümüzdeki beş yıl içerisinde radikal değişiklikler yaşaması bekleniyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde gözlemlenebilecek olan bu değişim, eğitimden sağlığa kadar birçok sektörde etkisini hissettirecek.

Açılış konuşmasını yapan GSMA Başkanı Franco Bernabe yaptığı konuşmada, özellikle mobilin geleceği ve oluşturduğu ekosistem üzerinde durdu. 2017 yılında aylık mobil veri transferinin 11,2 exabayta ulaşmasını beklediklerini belirten Barnabe, LTE genişbant mobil internet kullanıcı sayısının ise 920 milyonu geçeceğini söyledi. Bernabe, önümüzdeki yıllarda mobilin hayatın her alanına daha fazla gireceğini belirterek, bu dönüşüm sürecinde eskimiş olan yasaların değişmesi gerektiğini ve yeni düzenlemeler yapılması gerektiğinin altını çizdi.Gelişmiş ülkelerde mobil sağlık sayesinde OECD ülkelerinde 400 milyar dolar gibi büyük bir tasarruf sağlanması beklenirken, yine bu ülkelerde internete bağlı araçlar, acil çağrı servisleri sayesinde her dokuz kişiden birinin hayatının kurtulması sağlanacak. Yeni cihazlar ve çözümlerle birlikte yapılacak akıllı ölçümler sayesinde 27 milyon tona kadar karbon emisyonunun azalması sağlanırken, mobil eğitimin iyice yaygınlaşması ve benimsenmesiyle birlikte yaklaşık 1,8 milyon çocuğun hayatı olumlu yönde etkilenecek.

Mobil dünya hayat kurtaracak

Ortaya çıkan raporu değerlendiren GSMA Genel Müdürü Anne Bouverot, mobil dünyanın büyük bir coşkuyla geliştiğini dile getirirken, çok hızlı bir şekilde milyonlarca insanın hayatının merkezinde yer bulduğunu söyledi. Bouverot, mobil teknolojilerin gelişimini hızlandırmasıyla birlikte hayati bir öneme sahip olmaya başladığını ifade ederken, hayat kurtaran uygulamalardan, eğitimde sağladığı faydalara kadar birçok insanın hayatını kolaylaştırdığının altını çizdi.

Mobil teknolojilerin gelişmesinden en fazla faydayı gelişmekte olan ülkeler görecek gibi görünüyor. Özellikle Afrika’da zor şartlar altında yaşam mücadelesi vermekte olan insanlar, mobil sağlık hizmetleriyle birlikte çok daha rahat şartlar altında yaşayabilecekler. HIV, tüberküloz ve bir çok salgın hastalık mobil sağlık hizmetleriyle birlikte daha az tehdit oluşturacak. Sağlık hizmetlerinin kullanımıyla birlikte 1 milyondan fazla insanın hayatı garanti altına alınırken, mobil teknolojilerle birlikte yiyecek sevkiyatı ve depolanmasında oluşan sorunlar ortadan kalkarken, yıllık 40 milyon insanın beslenmesi ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilecek. Yine bu ülkelerde e-okuyucu ve e-kitap gibi teknolojilerin kullanılmaya başlamasıyla birlikte 180 milyondan fazla öğrencinin çok daha geniş kaynaklardan faydalanması sağlanacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun