_surmanset 15 ŞUBAT 2013 / 13:58

Mobil platformdaki bunca zararlı yazılım size gelmiyorsa, bize gelmiyorsa sahi nereye gidiyor?

Mobildeki zararlı yazılımlar sahi nereye gidiyor?

Güvenlik şirketleri "mobil cihazlar tehlike altında" diye bas bas bağırıyor. Özellikle de Android platformunda yakalanan zararlı yazılımların sayısının 100 bini geçtiği ifade ediliyor. İyi de kuzum, bu kadar zararlı yazılım size gelmiyorsa bize gelmiyorsa kalkıp da kime gidiyor? Matt Asay'ın analizi. Güvenlik şirketlerine sorarsanız piyasa mobil virüslerden kırılıyor. ESET mesela "Mobil tarafta güvenlik tehditleri 2013 yılında 2012'ye kıyasla 17 kat artacak" diyor, F-Secure bunların yüzde 79'unun Android'e çullanacağını öngörüyor.

Peki bunca olan bitenin ardından siz kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Bugüne kadar hiç cebinize dokunan oldu mu?

Gartner'a göre Android şu anda küresel akıllı telefon pazarına yönelik işletim sistemlerinde yüzde 50'den fazla paya sahip. Hele 2012'nin dördüncü çeyreğinde pazardan yüzde 69.7 pay almış gibi görünüyor.

Apple bugüne kadar uygulama ekosistemini fanus gibi kapalı tutmayı başardığı için zararlı yazılım gibi işlere pek bulaşmadı. Ama kime sorsanız size Android'in şamar oğlanına döndüğünü söylüyor.

Buna rağmen muhtemelen bugüne kadar sizin de başınıza bir şey gelmiş değil.

Neden?

Yoksa birileri size de çoktan el attı da farkında mı değilsiniz?

Belki saldırdılar da farkında değilsiniz

BlueCoat Systems'in verdiği bilgiye göre, mobil taraftaki saldırıların çoğu henüz cihazın güvenlik modelini kıracak kadar sofistike değil. Bunun yerine sağa sola pahalı SMS'ler göndermekle veya kişisel bilgilerinizi el altında sızdırmakla yetiniyorlar (bundan sonra el feneri uygulamasına adres defterini okuma ve SMS gönderme yetkisi verirken bir daha düşünün).

Gerçekten de ESET'e göre şu aralar en çok karşılaşılan mobil zararlı yazılım çeşidi yüzde 40 ile SMS Trojan. Buna yüzde 32 ile zombi dönüştürücüler ve yüzde 28 ile bilgi hırsızları eşlik ediyor.

Genelde bulaşma şekilleri de web üzerinde link tıklatmaya veya dışarıdan bakıldığında güvenli görünen uygulama ekosistemlerine sızmaya dayalı. Mobil tarafta henüz masaüstü dünyasında olduğu gibi zararlı yazılımlar hazırlamaya yönelik detaylı kitler de henüz yaygın değil.

Ve hala size bulaşan yok.

Sebebi büyük ihtimalle konumunuzla alakalı. Eğer ABD veya Batı Avrupa'da yaşıyorsanız sizi hedeften saymıyorlar. ESET'e göre mobil zararlı yazılımların en çok görüldüğü 3 ülke Çin, Rusya ve İran.

Trend Micro bunun yanında Asya Pasifik bölgesinin de risk altında olduğunun altını çiziyor. Bu bölgede 2011'in ilk çeyreğiyle 2012'nin ilk çeyreği arasında mobil zararlı yazılım görünme sıklığı 4 kat artmış. Şimdi kim bilir ne olmuştur...

Ama görünen o ki Android saldırıların hedefi olma konusunda şu an için Windows kadar ön planda değil.

Yani henüz değil...
Yazının orjinalini bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun