_surmanset 15 ŞUBAT 2013 / 08:15

Microsoft açık kaynak platformu GitHub'a destek veriyor

Microsoft açık kaynak merkezi GitHub'ı destekliyor

Bir zamanlar Microsoft tarafından "kanser gibi görülen" açık kaynak yazılım platformları, şu sıralar şirketin önem verdiği konulardan biri oldu.Daha önce ülkemize geldiğinde görüşme fırsatı bulduğumuz Microsoft Açık Teknolojiler Bölümü Açık Kaynak Topluluğu Kıdemli Yöneticisi Gianugo Rabellino, yaptığı açıklamalarda şirketin açık kaynak koda eğiliminden açıkça söz etmişti. Microsoft'un bakış açısının değiştiğinden ancak henüz istenen seviyeye ulaşmadığından dem vuran Rabellino, yurt dışında da Microsoft'un tavrını anlatmaya çalışıyor.

Şirketin kendi açık kaynak kod platformu CodePlex üzerinde çalışmalar yürütülmesi için ekosistemine baskı yaptığı dönemlerin ardından, tam olarak rakibi gibi görülen GitHub'a destek verdiği belirtildi. Wired'da yer alan haberde konuşan Rabellino, şirketin Azure için Linux desteği verdiğini ve diğer açık kaynak kodlu projelere de fırsat tanıyacaklarını aktardı.

Microsoft’un gelirleri her ne kadar Windows ve Office yazılımlarına dayansa da, yazılım şirketinin son yaklaşımına göre gelecek internet bazlı bulut bilişim temelinde şekilleneceği ve bu platformlara yazılım geliştiren grupların açık kaynaklı yazılıma doğru kayacakları öngörülüyor.

Yaklaşık 7 sene önce CodePlex’i tanıtan Microsoft, bu proje ile programcıların birbirleriyle kod paylaşımı yapabilecekleri bir platform yaratmayı hedeflemişti. Fakat San Fransisko merkezli bir şirket olan GitHub ise bu platform fikrini Microsoft’tan bağımsız bir platformda daha iyi bir şekilde hayata geçirerek internet üzerindeki en çok takip edilen kod geliştirme ve paylaşım platformu haline gelmişti.

Yeni işler için açık kaynak geliştiricilere ihtiyaç var

Microsoft yakın zamanda Azure platformu için uygulama geliştirmeye yönelik araçları CodePlex’den ziyade GitHub üzerinden yayınlamıştı. Hatta gelecek vaat eden SignalR isimli .NET web aracı da GitHub üzerinden yayınlandı.

GitHub’da mühendislik yapan eski Microsoft çalışanı Phil Haack’in deyimiyle GitHub, Microsoft için yeni bir dünyayı temsil ediyor. Haack aynı zamanda GitHub’ın diğer topluluklara ulaşmak için etkili bir yol olduğunu ve eğer Microsoft’un diğer topluluklarla müşterek çalışma ortamı yaratabilmek için onların gerçekten aktif olarak bulunduğu bir platformda aktif olmaları gerektiğini belirtti.

Şirketin açık kaynak kodla ilgili yeni fikirleri ve Gianugo Rabellino ile gerçekleşen söyleşiyi http://www.btnet.com.tr/58263-microsoft-acik-kaynak.html adresinde bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun