_surmanset 15 ŞUBAT 2013 / 10:19

Meteor düştüğü yeri yaktı

Meteor düştüğü yeri yaktı: 150 yaralı

Rusya’nın Ural Dağları’nın güney kesiminde yer alan Çelyabinsk kenti dün meteor yağmuruna maruz kalırken, bölgeden gelen haberlere göre 150 kişinin yaralandığı belirtiliyor.Roketle vurularak parçalara ayrılan meteor, başkent Moskova’nın bin 500 kilometre uzağında bulunan Çelyabinsk kentini vurdu. Olayı kameralarıyla kaydeden yerel halk, gözleri kör edecek kadar parlak cisimlerin yer yüzüne çarptığı ifade ederken, bunun yanı sıra patlamaların büyük gürültü ve şok dalgası yarattığını da eklediler.Çelyabinsk sakinlerinin amatör çekimlerinde, atmosferde alçalmakta olan bir meteor parçasının alev aldığı ve görülürken, gözleri kamaştıran bir aydınlık oluşuyor. Kısa bir süre patlama sesiyle beraber şehirdeki binaların camları patlıyor. Bir diğer görüntüde, meteorun havada parçalandığına dair izler görülüyor.

Patlamalar yer kabuğundan 10 bin metre yüksekte gerçekleşirken, patlamaların yarattığı gürültü bölgedeki otomobil ve binaların camlarının patlamasına neden olurken, meteor parçalarının çevre şehirlere de ulaştığı bilgisi verildi.
ETİKETLER : çelyabinsk meteor rusya
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun