_surmanset 15 ŞUBAT 2013 / 14:11

LHC 2 yıllığına bakıma alındı

LHC 2 yıllığına bakıma alındı

E ama daha kara delik yapacaktık? Geçtiğimiz yıllarda binbir tartışma eşliğinde açılan ve dünyanın sonunu getireceğinden korkulan CERN bünyesindeki dünyanın en büyük atom çarpıştırıcısı olan LHC (Large Hadron Collider), ekipman güncellemesi için 2 yıllık bakıma alındı.

LHC, kilometrelerce uzunluğundaki bir tünelde atomları neredeyse ışık hızına ulaştırıp kafa kafaya tokuşturacak ve bu sırada da 14 TeV (teraelektron volt) enerji açığa çıkaracak bir yapı olarak kurgulanmıştı. Ardından da binbir türlü ekipman yardımıyla bu parçalardan geriye kalanlara bakarak başta Higgs parçacığı olmak üzere yeni atom altı parçacıkları arayacaklardı.

Ama çalışırken gördüler ki sistem ancak 8 TeV enerji açığa çıkarabiliyor. Yetmedi.

Bu nedenle makineyi 2 yıllığına kızağa alarak  parçaları gözden geçirecekler.

Bu sefer başaracaklar diye umuyoruz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun