_surmanset 20 ŞUBAT 2013 / 11:06

Kurumsal bulut hizmetleri 2017 yılında 31.9 milyar dolara ulaşacak

Kurumsal bulut hizmetlerinin geleceği [Rapor]

Araştırma şirketi Analysys Mason’a göre, geçtiğimiz yıl 18.3 milyar doları bulan bulut tabanlı kurumsal hizmetler piyasası beş yıl içerisinde hızla büyüyecek.Bulut bilişimin kurumlar için ne denli önemli hale geldiğini rakamlar açıkça gösteriyor. Öngörülerde hizmet olarak yazılım (SaaS) ve hizmet olarak altyapı (IaaS) ile gelirler ve kişi başına düşen ortalama gelir hesaba katıldı. Buna göre 2012 yılında 18.3 milyar dolar olan kurumsal bulut tabanlı hizmetler piyasası, 2017 yılında 31.9 milyar dolara ulaşacak.

Hem büyük kurumların hem de KOBİ’lerin yer aldığı Analysys Mason tahminlerine göre, yıllık ortalama büyümenin 2013’te yüzde 17 olması ilerleyen yıllarda büyüme hızının azalması bekleniyor. Kurumsal genel bulut hizmetleri pazarı büyümesini sürdürürken, gelişmiş ülkelerdeki ekonomik doygunluk sebebiyle büyüme hızında yavaşlama görülecek.

Büyüme hızında yavaşlama görülüyor

Ekonomik olarak gelişmiş ülkelerdeki ortalama büyüme hızının 2017’ye kadar yüzde 11 olması bekleniyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerdeki büyümenin yüzde 20’nin üzerinde gerçekleşmesi beklenirken, yine de küresel piaysadaki toplam hacminin yüzde 10’nun üzerine çıkması beklenmiyor. Bu rakamlara göre, 2017 yılında dünya çapındaki kurumsal bulut pazarının yüzde 90’nından fazlası gelişmiş ülkeler tarafından oluşturulacak.

Büyüme oranlarındaki düşüşün sebebi olarak; dünya çapındaki ekonomik durumun zorlaşması ve beklenenden daha düşük gerçekleşen BT teknolojilerinin büyük ve küçük kurumların çalışma alanlarına sirayet etme oranları gösteriliyor.Buluttaki dağılım değişecek

Kurumsal bulut pazarının gelirler açısından bakıldığında 2010 yılında yüzde 66’sını hizmet olarak yazılım oluştururken, kalan payı hizmet olarak altyapı aldı. Önümüzdeki beş yıl içerisinde bu oranların birbirine yaklaşması bekleniyor. 2017 yılında hizmet olarak altyapı gelirlerinin, toplam gelirler içindeki oranının yüzde 43 olması öngörülüyor. Gartner’ın kısa süre önce açıkladığı rakamlara göre şirketlerin yüzde 77’si önümüzdeki iki yıl içerisinde hizmet olarak yazılım harcamalarını artırmayı planlıyor.

Analysys Mason’a göre, iletişim hizmet sağlayıcılarının (CSP) dünya çapındaki kurumsal bulut hizmetleri gelirleri 2017 yılı itibarıyla yüzde 18’i bulacak. İletişim şirketlerinin kendi esas işlerinin yanı sıra bulut bilişim hizmetlerine de daha fazla kullanıcılarına sunacak.

2012 yılı sonu itibarıyla 250’ye kadar çalışanı bulunan KOBİ’ler, toplam genel bulut hizmetleri gelirlerinin yüzde 43’ünü oluşturduğu tahmin ediliyor. Bu ölçekteki işletmelerin buluttaki güvenlik endişelerine pek de aldırmadığı görülüyor. KOBİ’lerin genel bulut çözümleri konusundaki farkındalıkları artması kendilerine yönelik yeni çözümler geliştirilmesini de sağlayacak ve özellikle iletişim şirketlerinin uygun fiyatlı, kolay kullanımlı bulut hizmetleri sunmasının önünü açacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun