_surmanset 01 ŞUBAT 2013 / 15:07

John Couch ve Abdullah Gül FATİH Projesi'ni masaya yatırdı

Apple FATİH Projesi için Türkiye'de

Uzun süredir beklenen Apple'ın Türkiye ziyareti bugün gerçekleşirken, şirketin Başkan Yardımcısı John Couch, yanındaki heyetle birlikte Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, Mayıs 2012’de Apple CEO'su Tim Cook ile bir araya gelmiş ve ‘F Klavye’ ile her öğrenciye tablet bilgisayar dağıtılmasını kapsayan ‘FATİH Projesi’ konuşulmuştu. Gül ve Couch'un, bugün yapacakları görüşmede tablet projesinin daha detaylı görüşüldüğü tahmin ediliyor. Türkiye ziyaretini Tim Cook yerine, Apple’ın eğitimden sorumlu isimleri arasında yer alan John Couch'un gerçekleştirmesi de bu iddiaları destekler nitelikte.

8 Milyar liralık proje

Tablet bilgisayar sektöründe iPad ile açık ara önde bulunan Apple’ın patronu Tim Cook, 8 milyar liralık tablet projesine büyük ilgi gösteriyor. Apple'ın eğitimden sorumlu ismi Couch'un, Gül’le yaptığı görüşmede Türk öğrencilerin iPad kullanmasına yönelik planlarını sunduğu düşünülüyor.

Gül’ün Apple heyetiyle yaptığı görüşmede gündeme gelmesi beklenen bir diğer konu, cep telefonlarında F klavyeye yer verilmesiydi. Geçtiğimiz yıl yapılan görüşmelerin ardından Apple, Cumhurbaşkanı Gül’ün mobil cihazlardaki Türkçe karakter sıkıntısına değinirken, şirket kısa bir süre sonra iPhone’larda Türkçe karakterli Q, iPad tablet bilgisayarlarında ise F klavye uygulamasına geçmişti. Ancak iPad’lerdeki F klavyenin üç tuşunda hata yapılmıştı. Bu görüşmede bu sorunun tekrar masaya yatırılması ve Türkiye'nin Apple'ın A sınıfı ülkeler arasına girmesi gibi konuların masaya yatırılması bekleniyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun