_surmanset 21 ŞUBAT 2013 / 11:20

İsviçre gümrüğü sahte Microsoft yazılımlarına el koydu

İsviçre gümrüğü sahte Microsoft yazılımlarına el koydu

İsviçre gümrüğü, 2012 Aralık ayında Bülent Kozaklı tarafından İstanbul’dan, Avusturya’ya Monika Kozaklı adına yollanan 100’ün üzerinde sahte Microsoft Windows Orijinallik Sertifikası’na (COA) el koyduğunu bildirdi. Microsoft, yakın zamanda İsviçre Gümrüğü ile irtibata geçip, suç duyurusunda bulunarak, el konulan Windows COA etiketlerinin sahte olduğunu teyit etti. Etiketlerin üzerinde bulunan seri numaralarının hiçbir zaman orijinal bir Microsoft ürünü üzerinde kullanılmadığı ve üzerinde basılı bulunan ürün anahtarları ile uyumlu olmadığı tespit edildi.

Şirket, Windows COA etiketlerinin sadece birlikte piyasaya sunulması hedeflenmiş olan Microsoft yazılımları ile beraber dağıtılması gerekiyor. COA etiketleri hiçbir zaman ‘ayrı’ olarak satıcılara veya tüketicilere dağıtılmıyor ve birlikte orijinal olarak gelen Microsoft ürünleri dışında herhangi bir ürün veya bileşenle eşleştirilemiyor.

Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Ozan Öncel konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:
“Bu olayda bir kez daha görüyoruz ki, gerçek lisanslı yazılım ticareti gerçekleştiren dürüst satıcılar, yaşanan bu gelişmeler nedeniyle haksız bir rekabetle mücadele etmek zorunda kalarak, dezavantajlı duruma düşüyorlar. Bu da tüm ekonomi üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor ve markaların itibarını gölgeliyor. Birçok kullanıcı ve yasal iş ortağımız, bize sahte yazılım konusunda şikâyetlerle geliyor, sektör ve hükümetin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini bildiriyor. Microsoft Türkiye olarak, müşteri ve iş ortağı ekosistemini, yazılım korsanlığıyla ilgili tehdit ve kayıplara karşı korumaya son derece kararlıyız.''