_surmanset 05 ŞUBAT 2013 / 10:56

HTC düşük rakamlara karşın gelecekten umutlu

HTC düşük rakamlara karşın gelecekten umutlu

2012 yılına ait son çeyrek sonuçlarını açıklayan HTC, son 8 yılın en düşük kâr oranına ulaşarak 2,03 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurdu. Geçtiğimiz yılın son çeyreğine göre, yüzde 40 oranında azalma yaşayan şirket, son çeyrekte 2,03 milyar dolar gelir elde etti. Şirket net kâr olarak 34 milyon dolara ulaşırken, hisse başına 0,04 dolar kazandı. Şubat sonunda 4.7 inçlik Full HD ekranlı M7 modelini tanıtması beklenen şirket, özellikle Butterfly modelinin başarılı satışlarına karşın 2013 yılının ilk çeyreğinde de bu tablonun değişmesini beklemiyor. Şirket, yılın ilk çeyreğinde gelirlerinde yüzde 17’ye varan bir azalma bekliyor.

Konuyla ilgili konuşan HTC CEO’su Peter Chou, şirket olarak ortaya çıkan düşük rakamlara karşın, yeniliğe odaklanan politikalarından vazgeçmeyeceklerini söyledi. Chou, piyasaya sürecekleri yeni telefonlarla birlikte geliştirecekleri pazarlama stratejileriyle birlikte yükseliş ivmesi yakalayacaklarını ifade etti.

Şirketin 2013 yılından itibaren Çin pazarına girmesi bekleniyor. Üst pazarlardan ziyade Çin gibi geniş bir kullanıcı yelpazesi pazara yönelecek şirket bu sayede daha fazla cihaz satarak, daha fazla kâr elde etmeyi amaçlıyor. Konuyu değerlendiren HTC mali şefi Chang Chia Lin, gelişmiş ülke pazarlarına orta ve üst seviye cihazlar sunan şirketin, artık Çin pazarına uygun fiyatlı model sunmaya da hazır olduğunun altını çiziyor.

Hali hazırda Çin pazarında taban fiyatı 320 dolar olan cihaza sahip şirket, yeni politikasıyla birlikte bu taban fiyatı 170 dolara çekmeyi amaçlıyor. Gelişmekte olan ülkelerde de bu politikayı izlemesi beklenen şirketin, bu yeni politikasından ne kadar fayda sağlayacağını bekleyip görmekte fayda var.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : htc
YORUMLAR
İnterpromedya Haber Merkezi 20 ŞUBAT 2013 / 10:16 0 0
test2
İnterpromedya Haber Merkezi 20 ŞUBAT 2013 / 10:16 0 0
test1