_surmanset 04 ŞUBAT 2013 / 09:00

Google Fransız medyasına 82 milyon dolar ödeyecek

Google Fransız medyasına 82 milyon dolar ödeyecek

Uzun süredir devam eden müzakereler sonucunda yayıncılar, Google’dan içeriklerine karşı bir ücret alamasa da inovasyon yardımı elde etmeyi başardı.Fransız yayınları bir süredir, Google’ın kendi içerikleri üzerinden elde ettiği reklam gelirlerine ortak olmak için çabalıyordu. Yayınlara göre Google, kendi içeriklerini sadece indeksleyerek gelir elde ediyor ancak içeriğin gerçek sahibine gerekli payı vermiyordu. Yayıncılar içeriklerinin Google’dan kaldırılmasına kadar gidecek yaptırımlarla dev arama motorunun kapısını çalmıştı.

Aylardır süren müzakerelerde gelir paylaşımı fikrine sıcak bakmayan Google, yayıncılara 82 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu parayı dijital yayıncılıktan daha fazla gelir sağlayabilmesi için yayınlara verecek olan Google, herhangi bir içerik karşılığında verilmediğini açıkladı. Hatta yayıncıların Google reklamları yoluyla nasıl daha fazla para kazanabilecekleriyle ilgili de özel çalışmalar gerçekleştirilecek. Yani aslında Google’ın Fransa’daki yayıncılarla yaptığı anlaşma arama motoru için “kaz gelecek yerden tavuk esirgememek” anlamı da taşıyor.

Diğer ülkelere de emsal oluşturabilir

İki aşamalı anlaşmayla 2010 yılından bu yana devam eden kriz de şimdilik aşılmış oldu. Fransız hükümeti durumu resmi Twitter hesabından duyurarak, Google ile dünyada benzeri bulunmayan bir anlaşmaya imza attıkları için gurur duyduklarını belirtti.

Dünyada ilk kez bu şekilde bir anlaşma gerçekleşirken, bu durumun diğer hükümetler için de emsal oluşturması bekleniyor. Daha önce gelirlerinde önemli azalma görülen Almanya ve İtalya’daki yayıncılar da Google’dan benzer taleplerde bulunmuşlardı.

Google Fransız hükümetinin vergi zorlamasıyla da ilgili görüşmelerini sürdürüyor. 2011 yılında Fransa’da Google wifi ağlarından kişisel verileri topladığı için 100 bin avroluk cezaya maruz kalmıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun