_surmanset 11 ŞUBAT 2013 / 08:46

Google Başkanı 2.5 milyar dolarlık hissesini satıyor

Google Başkanı 2.5 milyar dolarlık hissesini satıyor

Şirket hisselerinin tavan yaptığı dönemde Eric Schmidt de elindeki hisselerin yüzde 40’dan fazlasını gözden çıkarıyor.

[caption id="attachment_65485" align="alignnone" width="455" caption="Eric Schmidt'e ne kadar hisse sattığını sorarlarken çekilmiş bir fotoğraf gibi."][/caption]

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan ve dünya politikalarına da doğrudan etki etmeye başlayan Google, şu sıralar en yüksek hisse değerlerini yaşıyor. Bu durumu fırsat bilen Google Başkanı Eric Schmidt de görevi başında bulunduğu şirketin hisselerini gözünü kırpmadan elden çıkarmaya hazırlanıyor.

Schmidt’in planlarına göre, elinde bulundurduğu hisselerin yüzde 40’ından fazlası 3.2 milyon adet hisse satılacak ve Google Başkanı’nın eline 2.5 milyar dolardan fazla nakit gelecek.

Şirketin yüzde 2.3’e sahip olan Schmidt, şu anda 7.6 milyon hisseyi elinde barındırıyor. Konuyla ilgili Google’dan bir açıklama yapılmasa da Schmidt de para piyasasının gereklerini yerine geitrerek en yüksek değerde içinde bulunduğu şirketin hisselerini elinden çıkarıyor.

Şu anda Larry Page ve Sergey Brin dışında Schmidt’in elinde bulundurduğu kadar çok hissesi bulunan başka şirket yöneticisi bulunmuyor. Page’in yüzde 8.7, Brin’in de yüzde 8.5 oranında bulunan hisseleri yaklaşık 20’şer milyar doları buluyor.

2011 yılının Nisan ayında Schmidt, şirketin CEO'luk görevini Larry Page'e bırakmıştı.