_surmanset 05 ŞUBAT 2013 / 15:54

Geleceğin ödeme teknolojisi günümüzün teknolojisi olamadı

Ödeme teknolojileri anlaşılamadı

İnsanlar teknolojiyi hayatlarının her alanında kullansalar da bazı teknolojiler kullanıcılar tarafından yeterince anlaşılmadıkları için pek fazla tercih edilmiyorlar. Dijital kartlar ve cüzdanlar şu sıralar bu konudan en fazla muzdarip olan teknoloji olarak dikkat çekiyor.Google, PayPal, operatör kartları ve kredi kartı şirketleri, tüketicilerin dijital kartları ve cüzdanları yeterince anlayamadıkları sebebiyle bu teknolojiyi kullanmadıklarını belirtiyorlar. ComScore’un konuyla ilgili yaptığı araştırma da bu durumu gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre, ABD’de bulunan tüketicilerin sadece yüzde 51’lik kesimi PayPal dışındaki ödeme yöntemleri hakkında fikir sahibi. Dijital kartların kullanım oranı ise tüketici pastasında sadece yüzde 12’lik bir orana sahip.Rapordan çıkan sonuçları değerlendiren comScore Ödemeler Uygulama Lideri Andrea Jacobs şunları söyledi:
“Dijital cüzdanlar, düşük farkındalık ve yararlarının yeterince anlaşılamaması gibi çeşitli faktörler nedeniyle henüz tüketiciler arasında önemsenecek bir boyuta ulaşmayan yenilikçi bir teknolojiyi temsil ediyorlar.”

Geleceğin ödeme teknolojisi olarak gösterilen dijital kartlar ve cüzdanların tam olarak benimsenmemesinin altında insanların halen normal ödeme yöntemlerini kullanmaları ve işin içine para girdiğinde bilmedikleri bir teknolojiye güvenme konusunda yaşadıkları tereddütler öne çıkıyor. Buna karşın araştırmaya katılanların yüzde 62’lik bölümü dijital cüzdan fikrine sıcak bakarken, sistemin oldukça kullanışlı olduğunu belirtiyorlar.Kredi kartı teknolojisinin de ilk çıkış yaptığı dönemde yaşadığı sorunları ve insanların bu teknolojiye karşı yaşadığı tereddütü düşünürsek, dijital kart teknolojisinin yaygın hale gelmesi için biraz daha beklemek gerekiyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : dijital cüzdan