_surmanset 20 ŞUBAT 2013 / 15:27

Fiber alanda Avrupa'daki uçurum giderek büyüyor

Fiber alanda Avrupa'daki uçurum giderek büyüyor

Londra ExCel Fuar Merkezi'nde bugün gerçekleştirilen FTTH Konferansı 2013 kapsamında Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi’nin medyayla paylaştığı en yeni verilere göre, Avrupa’da başlatılan "Eve Kadar Fiber İnternet" uygulaması istikrarlı bir şekilde yayılırken, önde gidenler ile geç kalanlar arasındaki uçurum da artıyor. 

Açık ara farkla bölgenin fiber lideri olan Rusya, 2012’nin ikinci yarısında kaydettiği 2,2 milyon yeni FTTH abonesi ile, Avrupa’da 27 üye ülkenin toplamından daha fazla artış sağladı. Fiber bağlantılı toplam hane sayısının 7,5 milyona ulaştığı ülkede, FTTH abone oranı çarpıcı bir yükselişle yüzde 42’nin üzerine çıktı.

FTTH abone sayısı, EU27 ülkeleri genelinde, 2012’nin ikinci yarısında yüzde 15’lik artışla büyümesini sürdürdü. Bu dönemde, Avrupa’da toplam 820 bin yeni abone kaydı yapıldı. Fiber bağlantılı ev sayısı ise 6,24 milyona ulaştı. Yeni abonelerin yüzde 26’sı İskandinavya, Baltık ülkeleri ve Hollanda’da, yüzde 33’ü Doğu Avrupa’da, yüzde 30’u ise Fransa ve Portekiz’de kaydedildi.

Türkiye, Ukrayna, İspanya, Bulgaristan ve Rusya, ilk beş “dinamik” ekonomi olarak sıralandı. Bu ekonomilerde, son bir yılda abone sayısı ciddi oranda artarken, 2012’de kaydedilen yeni aboneler yıl sonunda toplam abone sayısı içindeki en yüksek oranı oluşturdu. Türkiye’de abone sayısı geçen yılın iki katından fazla arttı. Haziran 2012’den bu yana FTTH sıralamasında yer alan İspanya da dinamizmini kanıtladı.

Litvanya penetrasyon liderliğini korudu

Litvanya, yüzde 100’lük FTTH kapsama alanı ve yüzde 31’i aşan fiber bağlantılı ev oranı ile, fiber hatların hane halkına penetrasyonu bakımından liderliğini korudu. FTTH aboneliği olan ev oranının yüzde 22,6’yı bulduğu İsveç, Avrupa FTTH Sıralaması’nda ikinci oldu. Sıralamada Haziran 2012’de 7 ülke yüzde 10’un üzerinde FTTH penetrasyonuna sahipken, bu sayı bugün 10’a ulaştı. Söz konusu ülkeler, yukarıdan aşağıya doğru, Litvanya, İsveç, Bulgaristan, Letonya, Norveç, Rusya, Slovakya, Slovenya, Danimarka ve Portekiz olarak sıralanıyor.

Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi Başkanı Karin Ahl, konu hakkında şunları söyledi:
“Doğu Avrupa ve İskandinavya ülkeleri, fiber liderleri olarak konumlarını sağlamlaştırdılar. Erken davrananlar ve geç kalanlar arasındaki dengesizlik ise her geçen gün artıyor. FTTH liderleri, fiber bağlantısı daha az olan komşularına kıyasla önemli ekonomik avantaj elde ediyor. İyi bir iletişim altyapısı, hem ülkedeki mevcut işletmelerin korunmasına, hem de yeni yatırımcıların ülkeye çekilmesine yardımcı oluyor. Fiber bağlantının yaygın olduğu ülkelerde, uzaktan sağlık hizmeti ve akıllı şebeke teknolojileri gibi yeni hizmetlerin verilmesi de kolaylaşıyor. FTTH kurulumunu erteleyen ülkeler ise ekonomik gelecekleri açısından önemli bir fırsat kaybı yaşıyor.”

Batı Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinin çoğu, fiber konusunda gerekli hassasiyeti göstermiyor. İtalya ve İspanya FTTH sıralamasının sonunda yer alırken, Almanya ve Birleşik Krallık bir kez daha fiber alanında yetersiz kaldı. Birleşik Krallık’ta fiber bağlantılı ev sayısı yüzde 0,1’in altında bulunuyor.

Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi için IDATE tarafından yılda iki kez güncellenen FTTH Market Panorama (FTTH Pazarının Genel Görünümü), Avrupa’daki her bir ülkenin abone sayısını kaydediyor ve doğrudan fiber bağlantısı olan evlerin oranına göre ülke sıralaması yapıyor. Genel görünüm, hem FTTH hem de Binaya Kadar Fiber İnternet (FTTB) uygulamalarını kapsıyor. Özellikle apartmanlar için ideal olan FTTB uygulamasında, tüketiciye nihai bağlantıyı yapmak için binanın mevcut kablolama altyapısı kullanılabiliyor. Bir ülkenin, FTTH Sıralaması’na girebilmek için yüzde 1’in üzerinde FTTH bağlantılı hane halkına ve 200 bini aşkın hane halkına sahip olması gerekiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun