_surmanset 18 ŞUBAT 2013 / 10:58

E-ticaret Türkiye'deki büyüme hızını sürdürüyor

"Türkiye’de e-ticaret kullanımı yüzde 1’in altında"

Dünyanın en büyük elektronik ticaret şirketi eBay ve Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com’un destekleriyle Ankara’da düzenlenen Elektronik Ticaret Konferansı’nda, sektörün gelişimini etkileyecek tüm faktörler masaya yatırıldı. T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü ile Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, GittiGidiyor.com/Ebay sponsorluğunda gerçekleştirilen Elektronik Ticaret Konferansı’nda, dünyada e-ticaret sektörünün eğilimleri, gelişimi ve ülkemizde e-ticaret sektörünün gelişmesindeki önemli faktörler masaya yatırıldı.

TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleşen ve yaklaşık 150 kişinin katıldığı konferansta açılış konuşmasını yapan T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müşteşarı Ziya Altunyaldız, konferansın, elektronik ticarete ilişkin konuların farklı bakış açılarıyla paylaşıldığı ve Türkiye'de sektöre yön verecek fikirlerin geliştiği önemli bir platform olacağını belirtti. E-ticaret’in, Türkiye’de en hızlı büyüyen sektörlerden biri olma yolunda ilerlediğini dile getiren Altunyaldız şöyle devam etti:
“Son dönemde e-ticaret alanında dünyada önemli pazar paylarına sahip şirketler, ülkemizin e-ticaret potansiyeli ve gelişimi karşısında, Türkiye’deki e-ticaret yatırımlarını artırmaya başladı.”

eBay: Online ticaretle klasik ticaret arasında sınır ortadan kalkıyor

Konferansta eBay’in Perakende ve Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Başkanı Stephan Zoll ise dünyadaki e-ticaret trendlerini değerlendirdiği bir konuşma yaptı. Zollş şöyle konuştu:
“E-ticaret gelişiminin itici gücü, tüketicilerdir. Akıllı telefon kullanımının artışıyla birlikte online ticaret ile klasik ticaret arasında sınır ortadan kalkıyor. Türkiye’de en çok ziyaret edilen ve 8 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan GittiGidiyor’un, 20 milyondan fazla ziyaret , 10 milyon üzerinde tekil ziyaretçisi bulunmaktadır. Bizler, satıcılarla alıcıları buluşturan ortak bir platform sunuyoruz.

E-ticaret sektöründe güvenlik tüketiciler açısından oldukça önemli bir unsurdur. Bu doğrultuda bizler geliştirdiğimiz Sıfır Risk Sistemi ile tüketicilere daha güvenli alışveriş imkanını sunarak, e-ticaretteki güven bariyerini ortadan kaldırmış oluyoruz.”

Angın: “GittiGidiyor çıtayı sürekli yükseğe taşıyor”

Özel sektörün bakış açısıyla e-ticaret ve ülkemizde e-ticaretin geliştirilmesi için özel sektörün beklenti ve önerilerinin konuşulduğu panelde ise GittiGidiyor.com Genel Müdürü Cenk Angın, GittiGidiyor.com Pazarlama Direktörü Hakan Kayaman ve Ebay Kamu ilişkilerinden Sorumlu Kıdemli Müdürü Maja Haas da görüşlerini bildirdi.

GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın konuşmasında, sektöre dair en önemli sıkıntının güvenlik konusunda olduğunu vurgulayarak, “GittiGidiyor olarak, Türkiye’de elektronik ticaretin tüm fırsat ve tehditlerini değerlendirerek geliştirdiğimiz güvenlik uygulamalarıyla hizmet çıtasını her geçen gün daha yukarıya taşıyoruz. e-ticaret kanunlarının yardımıyla Türkiye’de daha da iyi bir noktaya gelineceğine inanıyoruz” dedi.

Gittigidiyor Pazarlama Direktörü Hakan Kayaman da dünyada e-ticaretin seyrine ilişkin veriler paylaştı. Kayaman’ın verdiği bilgiye göre, dünyadaki e-ticaret paylarında en yüksek oran İngiltere’de bulunuyor. İngiltere’yi takiben, Amerika ve Batı Avrupa ülkelerinde de e-ticaret yüksek oranlarda seyrediyor. Kayaman, Türkiye’de e-ticaret kullanımının yüzde 1’in altında olduğunu, fakat son dönemde Türkiye’nin ciddi bir yükseliş gösterdiğini ifade etti.

Kayaman sözlerini şöyle sonlandırdı:
“Batı Avrupa ülkelerinin gelişmesinde e-ticaret ciddi bir itici güç olarak yer alıyor. E-ticaret kanun tasarısı ve yönetmelikleriyle de istenilen rakamlara ulaşılabileceğini inancımız tam. Bizler, ETİT üyesi olarak daha fazla sorumluluk alarak pazarı büyütmek adına hep daha fazla çalışarak 2023 yılı Türkiye’sinde hep birlikte önemli bir rol üstleneceğiz.”
ETİKETLER : ebay e-ticaret gittigidiyor
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun