_surmanset 11 ŞUBAT 2013 / 10:38

Curiosity Mars'ta ilk sondaj işlemini gerçekleştirdi

Curiosity ilk sondaj çalışmasını gerçekleştirdi

Mars’ta gerçekleştirdiği deneyleri sürdüren keşif aracı Curiosity, Kızıl Gezegen’deki ilk sondajını başarılıyla tamamlarken, metale benzeyen bir cisim keşfetti. Ağustos ayından bu yana Mars’ta araştırmalarda bulunan uzay aracı, ‘Sarıbıçak Körfezi’ olarak bilinen bölgede gerçekleştirdiği sondaj işlemi sonucu 0.5 santimetre uzunluğunda metal bir cisim keşfetti. Curiosity’nin, 30 Ocak günü çektiği ve NASA tarafından kısa bir süre önce yayımlanan fotoğrafta, keşif aracının deney ve gözlem yaptığı bölgedeki kayalardan birinde tuhaf bir cisim görülüyor.

Kayadan çıkan bir metal parçası izlenimi veren cisim, Curiosity’nin MastCam kamerası tarafından tespit edildi. Robotik kolunun ucundaki matkap yardımıyla eskiden üzerinden su geçtiğine ilişkin işaretler bulunan düz ve üzerinde damarlar bulunan kayadan yavaş yavaş küçük parçalar koparan Curiosity, yaklaşık 7 dakika süren çabasının sonunda, kayada bir delik açtı ve elde ettiği görüntüleri Dünya'ya gönderdi.Keşif aracının açtığı 1.6 santimetre genişliğinde ve 6.4 santimetre derinliğindeki delikten çıkan materyal, robot tarafından analiz edilecek.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : curiosity mars nasa
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun