_surmanset 21 ŞUBAT 2013 / 11:03

AMD tablet ve hibrit PC'lerde hedef büyüttü

AMD tablet ve hibrit PC'lerde hedef büyüttü

AMD, yaptığı bir açıklamada hibrit PC’ler için tablet modunda veya klavyesine bağlandığı zaman mobil PC performansından ödün vermeyen bir yenilik geliştirildiğini duyurdu. AMD Turbo Dock, tablet ve hibrit modları arasında geçiş yapılırken performans ve enerji tüketimini kullanıcının ihtiyaçlarına göre ayarlıyor. AMD Turbo Dock teknolojisi, klavyesine bağlı olan ve içerik oluşturma gibi daha karmaşık görevlerde kullanılan hibrid PC’lerdeki AMD hızlandırılmış işlemcinin (APU) performansını otomatik olarak yükseltiyor. AMD Turbo Dock aynı zamanda makine tablet moduna geçtiğinde enerji tüketimini düşürerek video veya film izleme, internette gezinme gibi işler sırasında pil ömrünü uzatıyor.

“AMD yeni APU modelleriyle tabletlerde ve hibrid PC’lerde şimdiye kadarkinden daha zengin ve geniş özellikli bir deneyim yaşatmayı hedefliyor” diyen AMD Ultra Düşük Enerji Ürünleri Genel Müdürü Steve Belt, şöyle söyledi:
“AMD Turbo Dock teknolojisi bu hedef doğrultusunda, enerji tüketimini kullanıcının yaptığı işe göre ayarlayarak video izleme, DirectX 11 destekli oyun oynama, PowerPoint sunumu hazırlama gibi farklı uygulamalarda hep en iyi deneyimi ve pil ömrünü kullanıcılara sunuyor.”

AMD Turbo Dock teknolojisinin bu yıl içinde AMD Radeon HD grafik işlemcisi içeren “Temash” kod adlı yongada sistem (SoC) tabanlı tabletlerde kullanıma sunulması bekleniyor. Şirketin Windows 8 tablet ve hibridler için geliştirdiği yeni ultra düşük tüketimli mobil işlemcisi olan “Temash,” rakip x86 tablet çözümlerindeki grafik performansından beş kat daha fazla performans sunuyor. Mobile World Congress sırasında yapılacak gösterimlerde, 28nm üretim teknolojisiyle geliştirilmiş dört çekirdekli ve çift çekirdekli işlemcilerde önde gelen uygulamalar ve oyunlar çalıştırılacak.

"IDC’nin araştırmaları, tablet sahiplerinin en önemli iki talebinin hız ve yüksek çözünürlüklü ekran olduğunu gösteriyor" diyen IDC Tablet Araştırmaları Direktörü Tom Mainelli, şöyle devam etti:
“Piksel yoğunluğu yüksek ekranlarda performansı pil ömrüne yönelik kullanıcı talepleriyle dengelemek, mükemmel bir tablet deneyiminin kritik unsurlarından biri. AMD’nin yeni nesil ‘Temash’ APU’su gibi işlemciler de bu ihtiyaçları karşılamayı hedefliyor.”

AMD tabanlı tablet ve hibridlerin öne çıkan diğer özelliklerinden bazıları:

·  İşlemcinin tüm gücü ve özelliklerinden yararlanan popüler uygulamaların tek adresten indirilebileceği AMD AppZone,

·  AMD Start Now teknolojisi ile çok hızlı açılış ve uyanma süreleri,

·   APU üzerindeki AMD Radeon HD grafik işlemcisi ile tam HD 1080p çözünürlük

desteği, dış monitöre bağlama için HDMI çıkışı ve Microsoft DirectX 11 desteğiyle etkileyici oyun performansı,

·   Windows 8 ve Windows 7 desteği, tüm Windows uygulamaları için geriye dönük uyumluluk.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun