_surmanset 07 ŞUBAT 2013 / 16:24

Alcatel-Lucent CEO'su istifa etti

Alcatel-Lucent CEO'su istifa etti

Son dönemde Huawei ve Ericsson gibi rakipleriyle başa çıkmakta zorlanan şirket, dördüncü çeyrekte ortaya çıkan büyük kayıp nedeniyle Ben Verwaayen'in istifasının kabul edileceğini ve yeni CEO'nun atanacağı duyurdu.Alcatel-Lucent’in resmi sitesinden yapılan açıklamada CEO Ben Verwaayen’in, bu yılki genel kurulda yöneticilik için tekrar aday olmayacağını ve CEO’luk görevinden istifa edeceğini duyuruldu. 2008 yılının Eylül ayında göreve gelen 60 yaşındaki Verwaayen, şirketin dönüşümüne büyük katkı sağlarken finansal açıdan başarılı olamadı.

2012 yılının dördüncü çeyreğinde 1.4 milyar avro zarar açıklayan şirketin satışları da yüzde 1.3 oranında azalarak 4.1 milyar avroya geriledi. 2010 yılında 292 milyon avro zarar eden şirket, 2011 yılında 1.1 milyar avro net kâr elde etmişti. 2012 yılının tamamındaysa şirket toplam 1.1 milyar avro zarar açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Verwaayen, "Alcatel-Lucent hayatımın en büyük parçalarından biri oldu. Bu kararı olmak oldukça zor da olsa, açıkça görülüyor ki şirketi ileri taşımak için yönetimin yeni bir lider aramasın için en uygun zamandayız" dedi.

Verwaayen yönetiminde tümleşik ağ ürünleri geliştiren şirket, özellikle kablosuz geniş bant teknolojilerine odaklanmıştı.