_surmanset 05 ŞUBAT 2013 / 10:37

ABD'liler Sandy Kasırgasında uçup giden kayıp hatıraların peşinde

ABD'liler kayıp hatıraların peşine düştü

İnternet ortamında bir araya gelen kullanıcılar, geçtiğimiz yıl yaşanan kasırgada kaybolan eski fotoğrafları gerçek sahiplerine ulaştırmak için çalışıyor. Geçtiğimiz yıl ABD'de yaşanan Sandy Kasırgası büyük zarara neden oldu. Evleri temelinden söktü, bodrumları ve metro tünellerini suyla doldurdu, araçları havalandırıp metrelerce öteye savurdu. Ama bunların hepsi bir şekilde halloluyor. Evler yeniden inşa ediliyor, su çekiliyor, araçlar tamir ediliyor.

Peki ya sürüklenen, kaybolan fotoğraflar? Eskiye dair bu kaybolan anıları yeniden yerine koymanın bir yolu var mı?

İşte bu düşünceyle bir grup kurmuşlar ve fırtınanın sürüklediği kayıp fotoğrafları sahipleriyle buluşturmak için Facebook üzerinde bir oluşuma gitmişler. Suyla veya rüzgarla sürüklenen eski fotoğrafları temizliyorlar, tamir ediyorlar, tarıyorlar ve paylaşıp gerçek sahiplerini bulmaya çalışıyorlar. Bu yolla şimdiye kadar 20 bine yakın fotoğraf bulmuşlar ve bazılarını da gerçek sahipleriyle buluşturmuşlar.

Sandy'nin verdiği zarar 70 milyar dolara yakın. Bu insanlar ise parayla ölçülemeyecek değerleri kurtarmanın peşinde.

The Verge'ın detaylı haberini bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun