_surmanset 08 ŞUBAT 2013 / 10:56

AB bilişim suçlarının bildirimi için kurumları zorlayacak

Bilişim suçlarını bildirmek zorunlu olacak

Avrupa Birliği tarafından önerilen yeni kurallara göre, enerji şirketler, banka ve hastaneler gibi Avrupa çapında 40 binin üzerinde kuruma bilişim suçlarını bildirme zorunluluğu gelecek.Son dönemde artan siber suç sayısına karşı AB çapında bir önlem için atılan adım büyük önem taşıyor. ABD Dijital Gündem Komiseri Neelie Kroes, Avrupa'nın bilişim güvenliğiyle mücadele konusunda adımlar atması gerektiğini belirterek bu öneride bulunduklarını aktardı.

Birçok şirket ve kurum internet üzerinden yapılan saldırıları ya da güvenlik ihlallerini bildirmenin itibarlarına zarar vereceğini düşünerek bu girişimden kaçınıyor. Oluşturulacak özel havuzda şirket ismi ve detaylı bilgileri yer almadan kurumlara gerçekleşen saldırılar bir veritabanında toplanabilir.

Önerinin detaylarına bakıldığında her ülkede Bilgisayar Acil Durum Müdahale Ekibi kurulması ve şirketlerin bilişim suçlarını bu kurumlara bildirmesi gerekiyor. AB'ye göre Avrupa'da dört şirketten sadece birinde düzenli olarak gözden geçirilen bilişim ve iletişim teknolojileri güvenlik politikası mevcut. Bilişim ve iletişim teknolojileri konusunda çalışan şirketlerde bile oran sadece ikide bir.

Daha önce de Avrupa Birliği'ne hizmet etmek üzere merkezi Hollanda'da kurulan siber suçla mücadele merkezi kuruldu. Çevrimiçi bankacılık dolandırıcılığı, çocuk istismarı ve AB’deki kritik altyapılar ile BT sistemlerine karşı gerçekleştirilebilecek siber saldırılara karşı mücadelece verecek oluşumu Europol finanse ediyor.
YORUMLAR
ercan 08 ŞUBAT 2013 / 18:46 0 0
bu işi yapan undergrounda zaten...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun