_surmanset 06 ŞUBAT 2013 / 14:45

2012'de Teknosa yüzde 40 büyüdü

Türkiye ekonomisi yüzde 4, Teknosa yüzde 40 büyüdü

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer ve Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane’nin basınla buluştuğu toplantıda, Teknosa’nın 2012 yılı performans değerlendirmesi ve 2013 yılına yönelik yeni hedefleri basın mensuplarıyla paylaşıldı. Toplantıda ilk olarak söz alan Haluk Dinçer, Türkiye’nin genel ekonomik durumu ile ilgili temkinli bir iyimserlik içinde olduklarını ve 2013 için Türkiye ekonomisinde yüzde 4 büyüme beklediklerini belirtti.

Türkiye’deki şirketlerin dünya perakende devlerine kafa tuttuğunu belirten Dinçer, teknoloji perakendeciliği alanında Türkiye piyasasının çok yakın zamanda Avrupa’nın en büyük beş pazarından biri olacağını öngördüklerini iletti.

Teknosa’yı 2023 vizyonu doğrultusunda Avrupa’nın ilk üç teknoloji perakendecisi arasında görmeyi hedeflediklerini aktaran Dinçer, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Teknosa’yı büyütüp devler ligine hazırlamak için, pazarla ilgili birleşme beklentimizin bir uzantısı olarak oluşacak fırsatları değerlendirmek üzere bir danışman görevlendirdik. Bu konuda geçmişte olduğu gibi yeni bir satın alma hamlesi yapmaya hazırlanıyoruz. Teknosa kârlı bir şirket ve bilançosunda güçlü bir nakit pozisyonu var. Bu gücümüzü yeni satın almalarda kullanmak istiyoruz. Hedefimiz yalnızca Türkiye ile de sınırlı değil. Kendi ülkemizde kafa tuttuğumuz dünya devlerine kendi arenalarında da meydan okuma hazırlığındayız.”

Yeni yılda 1.500 yeni çalışan istihdam edilecek

Haluk Dinçerin ardından söz alan Mehmet Nane Teknosa’nın 2012 yılını 2,3 Milyar TL net ciroyla kapattığını, şirketin net kârının ise denetlenmemiş finansallara göre yaklaşık 50 Milyon TL olarak gerçekleştiğini söyledi.

Teknosa’nın 2012 yılında yüzde 40 büyüdüğüne dikkat çeken Nane, gelinen noktada teknoloji perakendeciliği pazarının yüzde 42’sine sahip olduklarını, 2013 yılında şirkete 30 bin metrekare yeni satış alanı eklemeyi ve bin 500 kişiye istihdam sağlamayı planladıklarını ifade etti.

Perakendede çoklu dağıtım kanallarını tercih edeceklerini de vurgulayan Nane, Teknosa’nın e-ticaret alanındaki hacminin cirosal anlamda yüzde 200 arttığını belirtti.

Cironun yarısı Turuncu Kart üyelerinden geliyor

Teknosa Turuncu Kart ile üç milyonu aşkın üyeye ulaştıklarını açıklayan Mehmet Nane, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Turuncu Kart üyeleri Teknosa toplam cirosunun yarısını gerçekleştirmeye başladı. 2012 yılına içeriğini ve tasarımını yenilediğimiz teknosa.com ile girdik. 2012 yılında yüzde 200’e yakın artış trendi yakalayan teknosa.com bugün e-ticarette organize perakendeciler arasında ilk üç arasında yer almayı başardı. teknosa.com günde 185 bin kez ziyaret ediliyor. teknosa.com için 2013 yılında ciro hedefimiz üç katın üzerinde büyümektir.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun