_manset 04 ŞUBAT 2013 / 11:03

Rusya'da oyun bağımlılarına yönelik hastane açılıyor

Rusya'da oyun bağımlılarına yönelik hastane açılıyor

Rusya St Petersburg'da açılacak hastane, gün geçtikçe daha tehlikeli olmaya başlayan bilgisayar ve telefon oyunu bağımlılığına karşı savaş vermeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl ülkede 13 ve 15 yaşlarındaki iki çocuğun, ailelerinin kendilerine bilgisayar oynamayı yasaklaması üzerine intihar etmesi üzerine harekete geçen yetkililer, ülkede giderek artan oyun bağımlılığı üzerine önlem alma ihtiyacı duyduklarını belirttiler. Oyunların öncelikle kişilerin bütçesine zarar verdiğini belirten uzmanlar, oyun bağımlılığına yakalananların bu durumu fark etmediği, bu yüzden bağımlı kişinin aile ve akraba fertlerinin yardım için hastaneye başvurduğunu açıkladı.

Behtereva Psikolojik Araştırma Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösterecek hastane, 7 gün 24 saat yatılı olarak hizmet verecek. Oyun bağımlılarına uygulanacak metotun, alkolikler ve uyuşturucu bağımlılarına uygulanacak yöntemlerden farkı olmayacağı belirtiliyor.

Konuyla ilgili konuşan hastanen yetkilileri, bağımlıların ilk etapta psikolojik tedavi göreceğini ifade ederken, oyun bağımlıların diğer bağımlılardan hiçbir farkı olmadığının altını çizdiler. Oyun bağımlılarının oldukça zayıf iradeye sahip olduğunu söyleyen yetkililer, bu sebeple hastaların 24 saat boyunca kontrol altında tutulacağının altını çizdiler.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun