_manset 22 ŞUBAT 2013 / 08:52

Pinterest değerini 2.5 milyar dolara çıkaracak yatırım aldı

Kullanıcılarına çevrimiçi olarak içerik paylaşımı yapma imkanı sunan Pinterest yeni özellikler uygulamaya sokmak, altyapısını geliştirmek ve teknolojik satın almalar gerçekleştirmek için 200 milyon dolarlık bir yatırım aldı.Reuters’ın haberine göre yatırım şirketlerinden Valiant’ın Andreessen Horowitz, Bessemer Venture Partners ve FirstMark Capital ile birlikte sağladıkları sermaye, Valiant için önceden Google ve Baidu’ya yaptığı internet merkezli yatırımlara bir yenisini ekleyecek.

Bir grup girişim yatırımı projesinin bir parçası olan Pinterest projesi yoğun bir kâr amacı gütmemesine rağmen birçok yatırımcıdan büyük yatırımlar almayı başarmıştı. Pinterest ile benzer şekilde başlayan projelerden olan özel sosyal ağ Path, geçtiğimiz yıl 30 milyon dolar olan değerini 250 milyon dolara, soru cevap sitesi Quora, 50 milyon dolar olan değerini 400 milyon dolara çıkartmıştı.

Facebook’un mayıs ayındaki halka arzının beklenen ilgiyi görmemesi ve hisselerin teklif edildiği fiyattan daha aşağı fiyata alıcı bulması, yatırımcıların tüketici odaklı internet şirketlerine yönelik yatırım yapma iştahını azaltmıştı.

Buna rağmen Pinterest’in 2010’dan beri hız kesmeden büyümesi bu konuda hala bir potansiyel vaat ediyor. Şu anda dünya çapında 48.7 milyon kullanıcısı bulunan Pinterest, en son Mayıs 2012’de sermaye artırımına gitmiş ve Japon e- ticaret sitesi Rakuten’in ön ayak olmasıyla toplamda 1.5 milyar dolarlık bir değere ulaşmıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun