_manset 21 ŞUBAT 2013 / 15:30

Meteorları önceden haber verecek sistem: ATLAS

Geçtiğimiz hafta Rusya’da beklenmedik bir şekilde gerçekleşen meteor yağmurunda sonra, bilim insanları bu tarz sürprizlerin önüne geçmek için hummalı bir çalışmanın içine girdiler. Hawaii Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı ATLAS adını verdikleri erken uyarı sistemiyle, oluşabilecek sürpriz meteor yağmurlarına karşı önlem almayı amaçlıyor. Her birinin üzerinde 100 megapiksellik kamera bulunan 8 teleskoptan oluşan sistem, Hawaii üzerinde yer alan bir ya da iki tepenin üzerine yerleştirilecek.

Boyutu 45 ila 137 metre arasında değişen meteorlar konusunda uyarı yapacak olan sistemin, meteorun büyüklüğüne göre 3 haftaya kadar bir süre için erken uyarı yapması bekleniyor. Konuyla ilgili konuşan Hawaii Üniversitesi Astronomu John Tonry, sistemle birlikte meteorun düşeceği bölgeyi erkenden boşaltabileceklerini belirtirken, bunun yanı sıra tsunami gibi meteor kaynaklı tehlikelere karşı da önlem alınacağının altını çizdi.

5 milyon dolar yatırım alan ATLAS projesinin 2015 yılına kadar tamamlanması beklenirken, ATLAS’ın meteorların yanı sıra cüce gezegenler, süpernova patlamaları gibi uzay olaylarını da takip edeceği açıklandı.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun