_manset 12 ŞUBAT 2013 / 12:15

KOBİ'ler teknolojiden kaçmaya devam ediyor

SMB Digital Scape tarafından yapılan son analizler, KOBİ’lerin dijital ticaret ile online ve mobil pazarlamada karşılaştıkları temel zorluklara ayna tutarken, Türkiye'deki KOBİ'lerin çoğunluğunun online ve mobil dijital platformlarda varlıklarının olmadığına dikkat çekti. SMB DigitalScape, raporu hazırlarken aralarında Türkiye’den 800 binden fazla KOBİ’nin web sitesinin de bulunduğu, 14 ülkeden 4.5 milyonu aşkın KOBİ web sitesini analiz etti. Ortaya çıkan veriler birçok KOBİ’nin web sitesinin olmadığını, web sitesi olanların da web sitelerinin arama motorlarında bulunabilmesi için gerekli olan teknik altyapıya sahip olmadığına işaret ediyor. Mobile uyumlu olmamaları, meta başlıklarının, gizlilik politikalarının ve anahtar kelimelerinin olmaması bu sitelerin en önemli eksikleri arasında gösteriliyor.

Web ve mobil cihaz kullanımının günden güne artış gösterdiğine dikkat çeken vSplash CEO’su Umesh Tibrewal şöyle konuştu:
“KOBİ’ler, lokasyon bazlı etkileşim ve alışverişte görülen değişen tüketici davranışlarına yeterince hızlı adapte olamıyorlar. KOBİ’lerin hem webde hem de sosyal, lokal ve mobil dijital pazarlama alanlarında firmalarını başarıya götürecek trendleri yakalamak konusunda karşılaşacakları engelleri aşmada onlara yardımcı olmak için SMB DigitalScape’i hayata geçirdik.”SMB DigitalScape’in Türkiye için yaptığı araştırmadan elde edilen bazı diğer önemli veriler şu şekilde sıralanıyor:

• KOBİ web sitelerinin yüzde 99′u, mobil cihazlarda düzgün olarak görüntülenmelerini sağlayan optimizasyona sahip değil.

• KOBİ web sitelerinin yüzde 73’ünün ana sayfasında tüketicilerin firma ile iletişime geçebilmesini sağlayacak bir telefon numarası bulunmuyor.

• KOBİ web sitelerinin yüzde 90’ının ana sayfasında Facebook bağlantısı bulunmuyor.

• KOBİ web sitelerinin yüzde 98’inde firmaya ait harita veya yol tarifi mevcut değil.

• KOBİ web sitelerinin yüzde 94’ünde gizlilik ilkeleri bulunmuyor.“Ne yazık ki Tükiye’deki KOBİ’lerin dijital dünyada var olma kavramını benimsemeleri ile ilgili bir gelişme göremiyorum” diyen Yellow Medya Genel Müdürü Trevor Nadeau sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tüketiciler alışveriş yapmak istedikleri mağazaları bulmak için sosyal, lokal ve mobil platformları aktif bir şekilde kullanıyorlar. Ancak KOBİ’lerin çoğu bu trendlere ayak uyduramıyor ve firmalarını, günümüzde tüketicilerin akıllı cep telefonlarıyla katkıda bulunduğu bu inanılmaz satış fırsatı havuzunun dışında bırakıyorlar.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun