_manset 20 ŞUBAT 2013 / 10:58

Google Chrome kullanıcıları tehlike altında

Güvenlik firması Bitdefender, Google Chrome kullanıcılarını yeni bir dolandırıcılık yöntemi konusunda uyardı. Yeni yöntemle birlikte kullanıcılar,ya dolandırıcılığa alet oluyor ya da cinsel içerikli siteleri beğenmiş gibi görünüyor. Bitdefender, son günlerde yaygınlaşan ve sahte Adobe Flash Player eklentisi hakkında tüm internet kullanıcılarını uyardı. Google Chrome tarayıcılarına yüklenen sahte eklenti, sizin adınıza bazı Facebook sayfalarını beğenerek dolandırıcıların amaçlarına alet ediyor. Bilginiz dahilinde olmadan Facebook üzerinden beğenilen sayfalar daha sonra dolandırıcılık için kullanılıyor veya cinsel içerik sağlayıcılara satılıyor. Cinsel içerik sağlayıcıları da sizin adınızı da kullanarak Facebook’ da reklam yapıyor ve yeni kullanıcılar edinmeye çalışıyor.

Sistem, Facebook veya herhangi bir internet platformunda komik kedi görüntüleri içeren bir video ile geliyor. Kullancılar, bu videoyu oynatmak istediklerinde karşılarına Adobe Flash Player’ in özel bir sürümünü yüklemeleri gerektiğini belirten bir mesaj geliyor. Yükleme için onay verildiğinde ‘’Business Flash Player!’’ adında, Facebook çerezlerine (cookie) erişen ve kullanıcının adına sayfaları beğenen bir eklentiyi bilgisayarlarına yüklemiş oluyorlar. Bu eklenti kullanıcılar adına içeriği boş çeşitli sayfaları beğeniyor. Bu içeriği boş sayfaların beğeni sayısı arttığında sayfa bir dolandırıcılık çetesine veya cinsel içerik sağlayıcısına satılıyor. Sayfanın ismi de amacına göre değiştiriliyor. Kullanıcıların adı ise Facebook reklamlarında arkadaşlarınızın önüne o sayfayı beğendiğinizi gösteren bir reklam olarak çıkıyor.

Bitdefender’ın Türkiye temsilcisi Kavi International Genel Müdürü Cüneyt Kavi, konuyla ilgili olarak bu yöntemin çok yeni olduğunu belirtirken, bu tip uygulamaların diğer tarayıcılara da çok kısa sürede taşınabileceğinden dolayı tüm internet kullanıcılarının dikkatli olması ve bilgisayarlarındaki güvenlik yazılımlarının güncelliğini kontrol etmeleri konusunda uyardı.