_manset 21 ŞUBAT 2013 / 10:45

E-ticaret pazarının 2023 hedefi 350 milyar lira

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek düzenlediği basın toplantısında e-ticaret faaliyetlerindeki kayıt dışı ekonomiyi kontrol altına almak istediklerini ve bu doğrultuda Hollanda’dan bir program aldıklarını söyledi. Bloomberght’nin haberine göre Bakan Şimşek, e-ticaret faaliyetlerinde hukuki boşluklarını kullanarak kayıt dışı kazanç elde eden şirketlere karşı hukuki ve vergisel altyapıyı oluşturmak için Hollanda’dan bir program satın aldıklarını ifade etti. Şimşek, sektörü kayıt altına almak ve e-ticaret faaliyetlerinde bulunan girişimcilerin vergisel uyumunu sağlamak için geçen yıldan beri çalıştıklarını dile getirdi.

Hollanda'nın, elektronik ticaretin izlenmesi, denetimi ve bu kayıt dışılığın engellenmesi konusunda en ileri ülkelerden bir tanesi olduğunu ifade eden Şimşek, hükümetler arası işbirliği programı kapsamında geçen yıl Hollanda Gümrük ve Gelir İdaresi ile işbirliği yaptıklarını, böylece kayıt dışı elektronik ticaret faaliyetlerinin kavranmasına yönelik etkin ve sürdürülebilir bir strateji oluşturmada önemli adım attıklarını bildirdi.

2007 yılında internetten yapılan e-ticaret dahil kartlı ödeme tutarının 5,5 milyar lira iken, bu rakamın 2012 yılında 30,7 milyar liraya çıktığını anlatan Bakan Şimşek, son 5 senede neredeyse 6 kat artış yaşanmasına karşın bu rakamın kendileri için oldukça mütevazı olduğunu vurguladı. Şimşek, 2023 yılında e-ticaret sektörünün 350 milyar liralık bir pazar haline geleceğinin altını çizdi.

Bakan Şimşek, iç pazarın büyüklüğünün, genç nüfusun fazlalığının ve giderek artan kişi başına tüketim harcamalarının Türkiye'yi e-ticaret konusunda yatırım yapmaya cazip ülkeler arasına soktuğunu kaydetti.

Haberin tamamına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun