_manset 14 ŞUBAT 2013 / 10:50

Dev dolandırıcılık çetesi çökertildi

Avrupa’nın siber suçla mücadele ajansı Europol, 30 ülkede faaliyet göstererek milyonlarca avro kazanan, Ransomware virüsü üreten çetenin yakayı ele verdiğini açıkladı.Son iki yıldır Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde bilgisayarlara virüs göndererek kendilerini polis ya da bir kamu kurumu gibi tanıtarak kullanıcılardan zorla para alan çete çökertildi. Çete elemanları ele geçirdikleri bilgisayar ekranına “ceza ödenmemesi durumunda bilgisayarın kilidinin açılmaması” uyarısıyla kullanıcıları tehdit ederek büyük miktarda para toplamayı başarmıştı.

Avrupa civarında kaç kişinin bu saldırılar sonucunda parasını kaptırdığının bilinmediğini ifade eden Europol Direktörü Rob Wainwright, yine de binlerce Avrupalı’nın çeteden zarar gördüğünü tahmin ettiklerini bildirdi.

Çetenin ortalama 100 avroluk bir ceza göstererek para topladığı düşünüldüğünde milyonlarca avronun aktarılmış olduğu hesaplanıyor. Ransomware olarak bilinen virüs, birçok antivirüs yazılımını aşarak uzun süre yaşam alanı buldu.Çetenin 27 yaşındaki Rus lideri, geçtiğimiz Aralık ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nde yakalanmıştı. Geçtiğimiz haftaysa çetenin 10 üyesi İspanya’da tutuklandı. Tutuklanan kişilerin altısının Rus, ikisinin Ukraynalı ve ikisinin de Gürcü olduğu bilgisi verildi. Çetenin topladığı paraları elektronik olarak Rusya’ya gönderdiği ortaya çıktı.

Çete özellikle İspanya’da ağırlığını gösterirken, ülkede 700 binden fazla başvuruyla bilgisayarların nasıl yeniden kullanılabileceğini soran mesajlarını iletti.
ETİKETLER : europol Ransomware
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun