_manset 22 ŞUBAT 2013 / 11:09

Bell Labs Petabit'e geçişe hazırlanıyor

100 Gigabit  hızında haberleşme sektörde standart haline gelirken, Bell Labs “Petabit Dönemi”nin kapılarını aralayarak optik iletişimin sınırlarını zorluyor. Alcatel-Lucent bünyesindeki Ar-Ge organizasyonu Bell Labs, optik teknolojide yaptığı devrim niteliğindeki deney sonuçlarını açıklayarak ultra yüksek kapasiteli optik iletişim ağlarının temellerini atıyor. Günümüzdeki küresel iletişimin temelini oluşturan optik iletişim ağları; müşterilere ve işletmelere sınırsız video hizmeti, yüksek hızlı internet erişimi ve sosyal ağ servisleri sunmak için kullanılıyor. Hükümetler, kurumlar, bankalar ve eğitim kurumları için yüksek hacimli veri ulaşımını sağlamak da bilgi ekonomisinin hayat damarı olan optik ağlarla gerçekleşiyor.

Bell Labs tarafından öncü endüstri konferanslarında sunulan son bildirilerde, dalga boyu kanalı başına saniyede 1 Terabit’e ulaşan optik iletim hızıyla iletişim ağlarında Terabit arayüzlerin kullanımının yaygınlaşması için ilk adımların atıldığı duyuruldu. Bu başarı sayesinde Petabit düzeyinde veri iletimi çağına bir adım daha yaklaşmış bulunuyoruz. 1000 Terabit’e eşdeğer veriyi tanımlayan 1 Petabit seviyesinde veri iletimi 10 bin saatlik yüksek çözünürlüklü videoyu ağ üzerinden bir saniyede iletmek anlamına geliyor.

Servis sağlayıcılardan daha yüksek hızlı veri iletimine talep artmaya devam ederken, Alcatel-Lucent optik iletim teknolojilerinin bu ihtiyacı karşılamasını sağlayacak inovasyonun öncüsü olmayı sürdürüyor. 2010 yılında tek taşıyıcı ile saniyede 100 Gigabit iletim yapabilen platformu, Optik Fiber İletişim 2012 konferansında ise ikinci nesil Fotonik Servis Motoru (PSE) elektro-optik çipini tanıtan Alcatel-Lucent, bu çip ile kanal başına saniyede 400 Gigabit (400G) iletim hızı sağlayarak, servis sağlayıcıların uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılıyor.

Bell Labs Optik İletim Sistemleri ve Ağ Araştırmaları Yöneticisi Peter Winzer, ulaşılan başarıyı şöyle değerlendirdi:
“Bell Labs, optik iletişim araştırmalarında sektörün itici gücü olarak, bir yandan yarının ağlarına etki ederken, diğer yandan bugünün en ileri teknolojilerini gerçekleştiriyor. Yaptığımız çalışmalar, iletişim trafiğindeki sonu gelmeyen artışa optik ağların yanıt vermesini sağlarken, modern uygulama ve hizmetlerle ekonomide sürdürülebilir büyümeyi mümkün kılıyor. Bu teknolojilerin bir bölümünün ticari kullanıma geçmesine henüz yıllar olsa da, bu teknolojilerin bugün oluşturuluyor ve geliştiriliyor olması çok daha aydınlık, bilgi açısından zengin ve global olarak bağlantılı bir geleceğin yolunu açıyor.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun