_manset 22 ŞUBAT 2013 / 10:31

Asus yeni ekran kartını duyurdu

ASUS, tek grafik işlemcili ekran kartı olan ASUS GeForce GTX TITAN’ı resmen duyurdu. TITAN’da yer alan NVIDIA grafik işlemci mimarisini masaüstü bilgisayarlara taşıyan kart, kullanıcılara evinde oyunculara özel birer bilgisayar kurma imkanı sunuyor. ASUS GeForce GTX TITAN bünyesinde oldukça güçlü masaüstü grafik işlemcisini barındırıyor. NVIDIA’nın "Kepler" adını verdiği mimari ile geliştirilen grafik işlemcide tam 2688 adet CUDA çekirdeği ve 7.1 milyar adet transistör bulunuyor. Cihazdaki grafik işlemci 4500 Gigaflops (single precision) seviyesinde bir performans gösterebiliyor. Cihazda yer alan grafik işlemci varsayılan değer olarak 837MHz’de çalışıyor. Bu hız NVIDIA’nın GPU Boost 2.0 teknolojisi sayesinde 876MHz’e çıkabiliyor.

Yüksek performans tutkunu oyuncular için tasarlanan ASUS GeForce GTX TITAN’da masaüstü grafik işlemcisinin yanı sıra 6GB GDDR5 (6.0 Gbps) bellek bulunuyor. Ekran kartında bulunan 6GB GDDR5 bellek 384-bit bellek arayüzü kullanıyor.

Kartın üzerinde 2 adet dual-link DVI ve birer adet HDMI ve DisplayPort 1.2 çıkışı yer alıyor. NVIDIA 3D Vision Surround desteğine sahip olan ürün, aynı anda üç adet monitörde 5760x1080 (Full HD) çözünürlükte 3D oyun deneyimi yaşatıyor. Üç yönlü SLI desteği sunan cihaz en yüksek oyun performansını hedefleyenlerin ilk tercihi olacak bir ekran kartı. 250Watt TDP’si olan kart ihtiyacı olan gücü bir adet 6-pin ve bir adet 8-pin güç bağlantısından alıyor.

ASUS, GTX TITAN’ın performansını bir adım daha yükseltmek isteyen kullanıcılara GPU Tweak hız aşırtma aracını sunuyor. GPU Tweak ile ekran kartının çalışma frekansını ve benzer verileri gerçek zamanlı olarak görebilir ve ayar yapabilirsiniz. Güç sarfiyatını sınırlamak, voltaj değerlerini değiştirmek ve fan hızlarını ayarlamak da GPU Tweak’in kullanıcı dostu arayüzü sayesinde çok kolay. Ayrıca GPU Tweak sayesinde sürücüleri ve BIOS’u otomatik olarak güncelleme imkanınız da var. Özel tasarım GPU-Z yazılımı ile ekran kartının sahip olduğu özellikleri de görebilirsiniz.

ASUS GeForce GTX TITAN, Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 8 ile de uyumlu. Kullanıcılar hiçbir uyum sorunu yaşamadan Windows 8 için geliştirilmiş sürücülerle en yüksek oyun performansına kavuşabiliyorlar.

Önümüzdeki aydan itibaren Türkiye’de raflarda olması beklenen ekran kartı 1399 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun