_manset 04 ŞUBAT 2013 / 09:38

2012-DA14 adlı asteroit Dünya’nın en yakınından geçen asteroit olacak

NASA, 15 Şubat tarihinde yarım futbol sahası büyüklüğünde olan bir asteroitin Dünya'nın oldukça yakınından geçeceğini söyledi. "2012-DA14" adlı asteroit, kaydedilmiş tarihte şimdiye kadar Dünya’nın en yakınından geçen asteroit olacak. Dünya'ya Yakın Uzay Cisimleri Programı bölümünden Don Yeomans, 15 Şubat 2013'te, yarım futbol sahası büyüklüğünde bir asteroitin epey yakınımızdan geçeceğini belirtti. Yeomans sözlerini şöyle sürdürdü:
"Dünya’nın yaklaşık 28 bin kilometre uzağından geçecek asteroit, Yeryüzü’ne insan yapımı uydulardan bile daha yakın olacak. Asteroit, Alçak Dünya Yörüngesi’ne yerleştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu ve gözlem uyduları ile Dünya’nın arasından geçip yoluna devam edecek"Asteroit, geçtiğimiz yıl İspanya'da gözlem yapan amatör bir grup tarafından keşfedilirken, Yeomans, Dünya'nın 28 bin kilometre uzağından geçecek 50 metre çapındaki asteroitin Dünya'ya çarpma riski bulunmadığının altını çizdi.

NASA, saatte 29 bin kilometre hızla hareket eden asteroiti, Mojave Çölü'nde bulunan Goldstone Radarı ile takip edecek.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : 2012-DA14 astroid dünya nasa
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun